Selülit

Selülit nedir?
Tıpta “lipodistrofi” olarak da adlandırılan sellülit, vücudumuzun belli bölgelerinin yağ birikmesi sonucunda “portakal kabuğu” görüntüsünün alması durumudur.

Erkeklerde çok az  görülen bu durum, kadınların hemen hepsinde vardır ve ciddi kaygılara sebep olur. Her yıl bu sorunun çözümü içinciddi ekonomik bütçeler ayrılır.Bu harcamaların bazıları bilimsel olarak etkisi bile kanıtlanmamış ürünlere yapılır ve hiçbir sonuç alınamaz.

Sellülit ilk bakışta yalnızca kozmetik bir sorun gibi görülsede ileri durumlarda tibbi ve psikolojik boyut kazanır. Çoğu kadın her yıl bahar döneminde sellülitten kurtulma kararı alarak tedaviye başlar yeni yöntemler ve ürünler dener. Kısa süreli düzelmeler yakalanır. Bazen de sellülit hızla eski haline döner. Bu zamanla ümitsizliğe ve moral bozukluğuna sebep olur.

Sellulit şişmanlık yani “obezite”den farklıdır. Obezitede yalnızca yağ dokuda çoğalma fazladır. Sellülitte ise yağ doku ve dolaşımda yapısal bozukluklar eşlik eder. Bu sebeple yalnızca kilovermeye çalışmak sorunu çözmek için yeterli değildir.

Selülit vücutta nasıl oluşur?

Sellilitte önce yağ toplanması olur. Zamanla toplanan yağlar damarları sıkıştırarak dolaşımı yavaşlatır. Bu alanda sıvı birikimi olur, dokular beslenemez ve yapıları bozulur. Zaman içinde sabit döngü başlar. Dolaşım günden güne azalır. Sıvı birikimi ve yağ toplanması huzlanır.

Zaman içinde şekil bozuklukları ve deformasyonlar olur. Estetik bir problem olmaktan çıkıp ve tıbbi bir problem haline gelir. Sellülit ve obezite zamanla duruş bozuklukları, varis, çabuk yorulma, sırt bel ağrıları, ciltte sarkma ve çatlamalara sebep olur.

Sellulit sıklıkla karın, kalça, kol ve bacak bölgesinde gözlemlenir. Dokulardaki yağ birikimi zamanla lenfatik dolaşım ve beslenme bozukluklarına, su tutulmasına ve deformasyonlara sebep olur.