Diyet

Diyet

Beslenme sağlık için ilk kuraldır. Vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat ve yağlar tüketilmelidir. Bu gıdaların yeterince dengeli alınmaması pek çok rahatsızlığa neden olur. İdeal kilo tespiti için kullanılanana ölçü beden kitle endeksidir(BKİ). 

BKİ=Ağırlık(kg)/boy x boy (m2)
Olarak hesaplanır

  • 18.5>düşük kilolu
  • 18.5-24.9 normal kilolu
  • 25* Bu değer 40’ın üzerine çıkarsa çok ciddi obezite vardır.

Kilo değerlendirirken bir başka kriter karın çevresi ölçümüdür. Bu bölgede oluşan yağlar kalp ve beyin damarlarını tehdit eden çok önemli bir husustur. Karın çevresi ölçümü kadınlarda 88, erkeklerde 102cm’in altında olmalıdır.

Bir diğerdeğerlendirme ölçütü vücut analiz cihazlarıdır. Bu cihazlar kullanılarak yağ, kas miktarı daha detaylı değerlendirilir. Bazal metabolik hız ideal kilo tespit edilir ve bunların izinde kişiye özel diyet programı uygulanır.

Kilo yönetimindeki başarısızlıkların günümüzde neye bağlı olduğu biliniyor. Hastalara yapamayacakları ağır diyet programlarına zorlamak kısa süre etki ediyor gibi görünse de uzun dönemde kilo artışına ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Bugün önerilen beslenme alışkanlığının düzenlenmesi ve doğru beslenme alışkanlığının kazandırılması olmalıdır.