aşırı terleme-şale yılmaz

AŞIRI TERLEME (HİPERHİDROZ)

Aşırı terleme nedir?

Normal terleme vücudun ısı dengesini sağlamak için sağlıklı bir fonksiyonudur.  Ancak aşırı terleme kişinin konforunu bozar ve strese yol açarak sosyal hayatında sorun oluşturur.

Yaz ayları, aşırı terleme sorunu yaşayanlar için sıkıntının arttığı ve çözüm arayışlarının yoğunlaştığı zamanlardır. Günlük yaşamda sentetik giysilerden uzak durarak, kilonuza, beslenmenize dikkat ederek alacağınız bazı önlemler olsada gerçek çözümler ancak konuda uzman hekimin tavsiyeleriyle olacaktır. Bazen terleme sorunu o kadar rahatsız edicidir ki kişinin günlük hayatında seçimlerini değiştirebilir. 

Aslında bu sorun oldukça sık görülen bir sorundur. Sebeplerine göre temelde iki ayrı grupta incelenebilir. Herhangi bir sebebin olmadığı terleme tipi birincil birincil hiperhidroz, başka sebeplere bağlı oluşan aşırı terlemeye ise ikincil hiperhidroz denir. 

Birincil hiperhidroz yapısal, genetik sebeplere bağlı hiperhidroz. Terleme en çok, koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı bölgesinde görülür. Tam olarak sebebi bilinmez. Ter bezlerine giden sinirlerde normalden fazla bir uyarı olduğu düşünülür. Genellikle genç yaşlarda başlar ve diğer aile bireylerinin bazılarında da benzer sorunların var olması genetik faktörlerin önemini düşündürür. Bu sorun duygusal ve fiziksel stresle ve ısı artışıyla daha da yoğunlaşır.

Aşırı terleme tedavisi nasıl yapılır?

Yaşam kalitesini etkileyebilen bir sorun olduğu için önemli rahatsızlık hissi yaratabilir. Çözüm için konuda uzman bir doktora başvurmak gerekir. Doktorunuz terlemenin bölgesine ve şiddetine göre size tedavi uygular.

Bu sorunun tedavisinde bölgesel veya sistemik ilaç tedavileri yapılabilir. Ancak bu tedaviler yan etkileri ve uzun dönem sürekli kullanım gerektiği göz önüne alınırsa pratik olmayabilir.

İyontoforez   özel cihazlar kullanılarak yapılır. Elektrik akımı etkisiyle ter bezleri geçici olarak etkilenir ve terleme azaltılır. Özel merkezlerde veya ev için yapılmış özel cihazlarla uygulanabilir.

Ayrıca lazer ve cerrahi tedaviler de diğer tedavi alternatiflerindendir.

İkincil hiperhidroz ise başka sorunlara bağlı gelişen terleme fazlalığıdır. Burada genellikle terleme vücutta yaygındır.

Hormon ve metabolizma sorunları

Nörolojik sorunlar

Enfeksiyonlar

Akciger ve kalp hastalıkları

Stres ve psikolojik sorunlar

Bazı ilaçlar

Kilo fazlalığı ve beslenme sorunları

Buna neden olabilir. Bu grup terleme sorunu yaşayanlar için esas çözüm altta yatan sebebin tespit ve tedavisidir. Konuda uzman hekiminiz size bu konuda yeterli desteği verecektir.

AŞIRI TERLEME

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön