Ayak bakımı

AYAK BAKIMI

Ayak bakımı nasıl olmalı?

Birkaç dakika ayırarak, gerekli bakımları yaptığımız ayaklarımız hem sağlıklı olacak ve hem de iyi görünecektir.

Ayak bakımında dikkat edilecek noktalar

Ayakkabılarınızı seçerken, rahat ve konforlu olmasına özen gösterin.  Ek olarak ortopedik tabanlıklar kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Sürekli aynı ayakkabıların giyilmesi kokuya neden olur. Ayakkabılarınızı değiştirin ve havalandırın.  Ayrıca ayakkabıların kokmasını engelleyen özel spreyler de kullanabilirsiniz.

Duştan sonra temiz havlu kullanarak, parmak aralarını iyice kurulayın. Islak bırakmak mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlar.

Ayak bakımı nasıl olmalı?

Günün sonunda ayaklarda şişme sorunu yaşıyorsanız, ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlendirin. Ilık suyla yapılan ayak banyoları günün yorgunluğunu atmak için faydalıdır. Daha sonra kullanacağınız nemlendirici cildi rahatlatır.

“Pedikür yaptırıyorsanız kendinize ait makas ve törpü kullanın. Gittiğiniz merkezin temizliğine özen gösterin. İşlem sırasında etlerin fazla kesilmemesine ve enfeksiyon oluşmamasına dikkat edin.

Oje seçerken formaldehit, tolüen ve dibutil ftalat içermeyen ürünleri tercih edin.

Ayaklarınızın terleyerek, nemli kalmasına izin vermeyin. Doğal kumaşlardan üretilmiş çorapları tercih edin. Çoraplarınızı sık, sık değiştirin. Aşırı terleme sorunu yaşıyorsanız doktorunuzla görüşün. Doktorunuzun önereceği ilaçlar veya botoks uygulaması ile şikayetleriniz azalacaktır.

Ayrıca ayaklarınızda veya tırnaklarınızda devam eden sorunlar varsa doktorunuza başvurmakta gecikmeyin.

Ayak bakımı evde

 

Ayak tabanımızdaki cilt kolayca sertleşir, pürüzlü hale gelir. Pürüzsüz ayaklar için ayaklarınızı 15 dakika suda beklettikten sonra ponza taşı veya peeling kullanarak ölü deriden arındırın. Daha sonra ayak bakımı ürünleri shea yağı, jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı kullanarak nemlendirin.

 

 

AYAK BAKIMI
Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön