Bebeklerde cilt bakımı

Cildimiz her yaş döneminde değişir, buna paralel ihtiyaçları da değişir. Değişmeyen tek şey cilde gösterilmesi gereken özendir. 

  Bunu bilen anneler bebeklerinin cilt bakımına daha çok özen gösterir. 

Anneler için bebeğin beslenmesi, korunması ve bakımı en hassas konudur. Bazen cilt bakımı da zorlandıkları konulardan biri olabilir.

Ciltlerindeki koruyucu renk hücreleri yeterli olmadığından, bebeklerin güneşten korunmasıönemlidir. Bu dönemde alınan güneş ışınları ileriye dönük sorunların daha yoğun yaşanmasına neden olur. 6 aydan küçük bebekleri gölgede tutmak, giysilerle ve şapkayla korumak gerekir. Daha büyük bebeklerde, ciltlerine uygun özellikte fiziksel güneş koruyucular başlanabilir, ayrıca hiçbir güneş koruyucunun, tamamen koruyamayacağı bilinmeli buna göre ek önlemler alınmalıdır.

Bebeğinize kullanacağımız ürünlerin seçimi önemlidir. Ürün alırken araştırmak, etiketleri okumak sizi daha güvende hissettirir. Bebekler için kullanılacak ürünler boya ve zararlı kimyasallar içermemelidir. Parfümsüz olmalıdır. Paraben, ftalat, triclosan içeren ürünler, kaçınılması gereken ürünler grubuna girer.

Bebeğinize yeni aldığınız giysiler, mutlaka yıkandıktan sonra giydirilmelidir. Normal deterjanlar bebeğinizin cildi için uygun değildir. Hassas ciltlerinde tahriş, kuruluk hatta alerjiye neden olabilir. Bu nedenle hazırlanmış özel bebek deterjanları kullanılabilir. Yalnız giysilerde değil, yatak çarşafları ve battaniyelerinde de bu ürünler kullanılmalıdır.

Her anne için bebeğinin temizliği çok önemlidir. Bu endişeyle haftada üçten fazla banyo yaptırmak çocuğunuzun cildindeki koruyucu mekanizmalara zarar vererek daha çok kurumasına ve tahriş olmasına, dış şartlara daha duyarlı hale gelerek sorun yaşamasına neden olur.

Banyo süresi 10 dakikadan uzun tutulmamalıdır. Yumuşak temizleyiciler ve ılık su kullanılmalıdır. Sert sabunlar, antibakteriyel içeren temizleyiciler kullanmak ve cildi ovuşturmak önerilmez.

Banyo sonrasında cildi yumuşak bir şekilde kurulayarak, uygun özellikte kokusuz, zararlı kimyasallar içermeyen özel ürünlerle nemlendirme yapılmalıdır. Nemlendirici seçiminde cildin bariyerini güçlendiren, bebeklerin hassas ciltleri için geliştirilen özel ürünler tercih edilmelidir.

Sonuç olarak, bebeğimizin beslenmesine ve temizliğine gösterdiğimiz özeni, cilt bakımında da göstermemiz gerekir.  Hassas cildini tahrişten koruyarak, nemlendirmek, bebeğimizin huzurlu olmasını ve güvenli şartlarda büyümesini sağlayacaktır.