botoks- şale yılmaz

BOTOKS UYGULAMASI


BOTOKS UYGULAMASI SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Botoks uygulaması günümüzde çok sık yapılan kozmetik uygulamalardan biri. Genellikle güvenli olması, kısa sürede yapılabilmesi ve günlük yaşamamı aksatmaması çok büyük bir avantajdır. 

Bu tedavide minik dozlardaki botoks belirli kaslara uygulanır. Bu kaslarda iletim yavaşlatılarak çizgi ve kırışıklıklarda azalma sağlanır. Uygulamadan istenen sonucun alınması için ilacın uygulama alanında kalması ve etki etmesi istenir. Uygulamanın istenmeyen etkilerinin birçoğu ilacın çevredeki kaslara yayılımıyla ilgilidir. Bu sorunları yaşamamak için uygulama sonrasında özen göstereceğimiz noktalar var mı? Bunlara göz atalım.

  • Botox tedavisi sonrasında bölgenin ovuşturulmaması, yüz bakımı, masaj veya makyaj gibi işlemlerin yüze yapılmaması önerilir. Özellikle ilk 24 saat önemlidir. 
  • Botoks uygulamasında sonra yoğun kardio egzersizleri, dolaşımı çok hızlandıracak spor aktiviteleri toksinin yer değiştirmesine neden olabileceğinden önerilmez.
  • Başı öne eğerek yapılan aktiviteler ilk 4 saat sınırlanmalı, hatta ideal olarak 24 saat dikkat edilmelidir.
  • Uygulamanın yapıldığı gün uzun uçak yolculukları basınç değişimlerinin getirebileceği olumsuz etkilerden dolayı tercih edilmez.
  • Botoks uygulaması ince iğnelerle yapılır. İlk 1-2 gün bölgenin temizliğine özen göstermek havuza girmemek, tozlu ortamlardan uzak durmak faydalı olur.
  • Uygulamadan 24 saat önce ve sonra alkol alımından kaçınılmalıdır.
  • Hamam, sauna havuz ve güneşlenmeden kaçınmak ve duş almayı ertesi güne bırakmak faydalı olur.
  • Uygulamadan sonraki 4 saat dik pozisyonda kalınmalı, gece sırt üstü yüksek yastıkta yatmaya özen gösterilmeli.
  • Beklenmeyen bir etki olduğunda en kısa zamanda doktorumuzu bilgilendirmeliyiz. 
  • Covid aşı uygulamalarının öncesinde ve sonrasında botoks için 2 hafta beklenilmesi bilinen bir yan etki olduğu için değil, önlem olarak   tavsiye edilebilir.
Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön