Botoksun etki süresi

BOTOKSUN ETKİ SÜRESİ

Botoksun etki süresi ne kadar?

Botoksun etki süresi en çok sorulan sorulardan biridir. Botoksun etki süresi kişiden kişiye ve hatta aynı kişide uygulamadan uygulamaya değişebilir. Kozmetik amaçlı botoks tedavisi sonrası kas ve sinir arasındaki ilişki etkilenir. Bunun sonucunda kasların kasılması azalır. Sonuç olarak kullanılamayan kaslar zayıflar ve ciltteki kırışıklıklar azalır. Botoks uygulamasından sonra etkinin başlaması birkaç gün sürer. 2 hafta içinde tedavi en son halini alır. Daha sonrasında herhangi bir değişim beklenmez. Bu etki 3-6 ay civarında devem eder. Botoks etkisi başlangıçta güçlüyken, 3 aydan sonra azalır ve zaman geçtikçe kaybolur.

 

Botoks tedavisi memnuniyet oranı yüksek bir uygulamadır. Doğal olarak hastalar tedavi etkisinin uzun sürmesini isterler. Ancak bu süreyi etkileyen birçok faktör vardır ve bazen sonuçlar istenildiği kadar uzun sürmeyebilir.

Etki süresini değiştiren faktörlere göz atarsak

Kişinin yaşı, cinsiyeti, kas yapısı, cilt yapısı, kırışıklığın derinliği, botoksun uygulama sıklığı, uygulama bölgesi, botoksun taşınması, sulandırılması, saklanması, uygulama tekniği, uygulama dozu, hastanın metabolizması, kullandığı diğer ilaçlar, fiziksel aktivitesi ve stres durumu gibi birçok faktör süreyi etkiler.

Örneğin botox tedavisine geç başladıysanız ve kırışıklıklarınız derinse tedavi etkisi daha erken kaybolacak ve tüm kırışıklılar açılamayacaktır.  Ayrıca 2 aydan kısa sürede botoks tekrarı da önerilmez. Çünkü ilacın çok sık uygulaması bir süre sonra etkinliğinin azalmasına neden olabilir. Ancak kişinin ihtiyacına göre düzenli aralıkla uygulanan tedavi zamanla kırışıklıkların kaybolmasına ve tedavi etkisinin daha uzun süre devam etmesine neden olur.

Botoksun etki süresini nasıl uzatırız? 

Botoxun etkisini uzatabilmek için kesin yöntemler yoktur. Ancak bu etki süresini çinko düzeylerinin etkilediği düşünülmektedir. Ayrıca Retinol içeren kremler de faydalı olabilir. Düzenli botox uygulaması yapılması zaman içinde kasları yumuşatarak etkinin uzamasına ve kırışıklıkların azalmasına neden olur.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön