C vitamini- şale yılmaz

C VİTAMİNİ

C vitamini neden bu kadar popüler?

C vitamini hem besinlerle alındığında hem de dıştan kullanımında olumlu etkileri olan bir vitamindir.  Birçok meyve ve sebzenin C vitamini içermesi bize doğal yollarla takviye şansı verir.

C vitaminin yaşlanma karşıtı içerikler arasındaki yeri tartışılmaz. Sadece yaşlanmayı yavaşlatmakla kalmaz, cildin rengini ve kalitesini de arttırır. 

C vitamininden söz ederken antioksidan kavramını açıklamamak olmaz. Antioksidanlar, serbest radikaller dediğimiz hücrelerimizde yaşlanmadan, yıpranmadan sorumlu zararlı etkenlerden cildi koruyan maddeleridir.

C vitamininin cilde faydaları 

Cilt bakımı konusunda meraklıysanız C vitaminini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki C vitamini bu kadar önemli yapan nedir?

C vitamini güçlü antioksidan etkileriyle cildi korur ve yaşlanma etkileri yavaşlatır. E vitaminiyle birlikte kullanılırsa antioksidan etkileri daha güçlü hale gelir. Güneş ışınlarının, hava kirliliğinin ve kimyasalların yarattığı hasarlardan cildi korur.

C vitamini içeren serum veya krem kullanmak cildiniz için faydalıdır. Özellikle serumlar cilt tarafından daha kolay emilerek, hızlı etki oluşturur. Ürünler uygulanmadan önce cilt temizlenmiş olmalıdır.

C vitamini çok hassastır. Işık ve hava temasıyla kolayca etkisini kaybederek, bozulur. Bu nedenle çok dikkatli kullanılmalı, bekletilmeden tüketilmelidir. Özellikle ürünün renginin değiştiğini fark ettiyseniz, bozulduğu yönünde önemli bir işarettir.

C vitamini genellikle güvenlidir. Hassas ve kuru ciltler için daha düşük konsantrasyonda, diğer ciltler için daha yüksek konsantrasyonda kullanılabilir. Alerji yapabilir endişesi taşıdığınız durumlarda kol içinde bir bölgede ürünü sürüp bir süre bekletmek alerji riski olup olmadığını anlamak açısından faydalıdır.

Gözaltı morluğu şikâyetiniz varsa, c vitamini içeren göz çevresi kremleri bu bölgede renk açılması ve cilt kalitesinde artış yaparak olumlu etki yapar.

Kolajenin korunması ve yapılanması konusunda c vitamininin katkıları ile ince çizgi ve kırışıklılar azalırken, cilt elastikiyeti ve gerginliği artar. Cilt sarkmaları azalır.

Yara iyileşmesi hızlandırır, yara izi ve enfeksiyon oluşumunu azaltır.

Lekeleri ve ciltteki ton düzensizliklerini azaltma konusunda faydalıdır. Cilde sağlıklı ve doğal bir ışıltı verir.

C vitaminli ürünler nasıl kullanılır.?

C vitamini kullanımı için özel bir zaman yoktur. Sabah veya akşam ürünlerinde kullanılabilir. Uygulama öncesinde cilt temizlenmiş olmalıdır. Kullanmaya düşük C vitamini konsantrasyonundaki ürünlerle başlanmalı daha sonra yükseltilmelidir.

 Kolajen cildimizin doğal destek dokusudur. Yaşlanma sürecinde ciltteki kolajen azalmaya başlar, ayrıca yeni kolajen üretimi de azalır. C vitamini bu süreçlerde destek olur. Kolajen üretimini ve yara iyileşmesini hızlandırır.

Topikal C vitamini genel olarak iyi tolere edilsede, tüm cilt ürünleri yan etkilere neden olma potansiyeline sahiptir.

C VİTAMİNİ

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön