çil- şale yılmaz

ÇİL

Çil nedir?

Yüz, dekolte ve omuz gibi güneşin daha çok etkilediği bölgelerde görülen küçük açık kahve lekelere çil denirOldukça sık karşılaşılan kozmetik bir durumdur.

Çil oluşumu genetik olarak yatkın ciltlerin güneş temasıyla oluşur. Özellikle açık tenli kızıl veya sarı saçlı ve açık göz rengine sahip kişilerde daha sık rastlanır.

Çil neden olur?

Cilde renk veren hücrelerin belirli noktalarda artmasıyla oluşur. Bu şekilde artan melanin ile ciltte bu renk düzensizliği oluşturur. 

Güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz aylarında artar, kış aylarında güneşin etkisinin azalması ve cildin kendini yenilemesiyle azalır.

Çil genetik olarak yatkın kişilere güneş ışınlarının etkisiyle oluşur.

Çil oluşumunu önlemek için neler yapılabilir?

  • Çil oluşumunu önlemek için en önemli etken güneşten korunmaktır. 

En az SPF 30 içeren bir ürün düzenli olarak kullanılmalı. Güneşli havalarda uzun süre gölgede kalmaya ve geniş şapkalar kullanmaya özen gösterilmelidir

Çil nasıl geçer?

  • Hidrokinon veya retinoid gibi renk açıcı kremler kullanılabilir. Ancak bu tarz ürünler ciltte tahriş ve güneş hassasiyeti yapacağından yaz ayları kullanımları için uygun değildir. 
  • Kimyasal peeling uygulamaları ile glikolik asit veya TCA içeren özel solüsyonlar kullanılarak cilt yenilenir. Bu şekilde leke ve çiller azaltılır. Ancak bu uygulamalar da yaz ayları için riskli ve istenen oranda sonuç vermeyen uygulamalardır. Özellikle kış ayları bu uygulamaların etkinliği ve güvenliği açısında daha uygundur.
  • Lazer uygulamaları yapılabilir. Bazı riskleri azaltmak lazer uygulamaları için kış ayları daha uygun zamanlardır.
Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön