hidrokinon-şale yılmaz

CİLT LEKELERİ İÇİN HİDROKİNON

Hidrokinon nedir?

Hidrokinon leke sorunlarının çözümü için kullanılan cilt aydınlatıcı bir ajandır. Farklı leke sorunlarını tedavi ederken kullanılabilir. Cildi beyazlatarak etki eder.

Zaman zaman ilacın güvenilirliği ile ilgili tartışmalar yaşansa da halen kullanılmaktadır.

Hidrokinonun etki mekanizması lekeyi oluşturan temel mekanizmalar üzerindedir.

Melanin üretiminin artışı leke oluşumu için önemlidir.  Hidrokinon melanin üretimini azaltarak lekeleri açar.

İçeriğin etki etmesi için 4 haftalık kullanım gerekir. Tedavi sırasında istenmeyen etkiler olabileceğinden takip edilmesi gereklidir. Uzun kullanılması yeni leke oluşumlarına neden olur. Bu nedenle doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Hidrokinon içeren kremler hangi lekelerde kullanılır?

Çiller

Melasma

Yaşlılık lekeleri

Akne ve diğer bazı cilt sorunlarına bağlı cilde oluşan lekeler 

Hidrokinon zararlı mı?

Hidrokinonun güvenilirliği ile endişeler vardır. Ek olarak bazı cilt tipleri kolay tolere edemez. Özellikle kuru ve hassas ciltlerde kuruluk, tahriş yapabilir. Hassasiyeti arttırabilir. Normal veya yağlı ciltler açısından kullanımı daha kolaydır. Kullanım sırasında zamanla cildin tepkisi azalır ve uyumu artar.

Açık renk ciltlerdeki lekelerin tedavi başarısı yüksektir. Daha koyu ten renginde hidrokinon yeni leke oluşumlarına neden olabileceğinden dikkatli seçilmelidr.

Genel olarak kullanımı güneşe hassasiyet yapar. Bu nedenle güneşi yoğun olduğu yaz aylarında kullanımı önerilmez. İyi koruma olmadan kullanımı leke sorununu arttırarak tedaviyi daha zor hale getirebilir.

Hidrokinona bağlı kızarıklık, kaşıntı, tahriş ve kuruluk görülebilir. Renk düzensizlikleri oluşturabilir. Bu şikayetler belirli düzeyde geçici olabileceği gibi, kullanıma engel olabilecek düzeyde de olabilir. Bu nedenle takip edilerek kullanımı önemlidir.

Hidrokinon nasıl kullanılır?

  • Kullanmadan önce alerji testi yapın. Belirli bir oranda yanma, batma, kızarıklık ve kuruluk normaldir. Hassas ve kuru ciltlerde daha çok sorun yaratabilir. Zamanla oluşturduğu sorunlar azalır. Bazı ciltler ürünü kullanamaz. Ayrıca nadir de olsa şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durumda kullanılmaması gerekir.
  • Düzenli kullanın, belirli aralıklarda takip için doktorunuza başvurun.
  • Güneş korumaya özen gösterin.
  • Cildinizi temizledikten sonra nemlendiricinizden önce uygulayın.
  • Küçük miktarda problemli bölgeye uygulayın. Kıyafetlerinize veya diğer cilt bölgelerine sürmeyin.
  • Hidrokinon kremi kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın gözünüze ve ağzınıza bulaştırmayın.
  • 4 haftalık kullanımdan sonra etki beklenir. Düzelme görürseniz bir süre daha kullanılabilir. Gereğinden uzun kullanımları yeni leke oluşumlarına neden olur.
  • Tekrar kullanmak isterseniz 3-4 ay ara verin.

Leke sorunlarının çözümünde çok sayıda farklı alternatifle karşılaşabilirsiniz. Seçim yaparken lekenin durumu, cildin yapısı ve çevresel şartları göz önüne almak gerekir. 

Kullanıma başlamadan önce dermatoloğunuza danışmak, gerekli tavsiyelere uygun kullanmak gerekir. Cilt lekelerinin çözümü dikkat ve zaman gerektirir. Bilinçli seçimler yapmak gerekir, bu nedenle hidrokinon herkes için uygun olamayabilir.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön