e vitamininin cilde faydaları-şale yılmaz

E VİTAMİNİ CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR Mİ?

Vitaminler vücudumuz için önemli birçok fonksiyonun düzenli devam etmesini sağlar. E vitamininin göz, kas ve sinir sistemimiz için çok önemli etkileri vardır. Fıstık, badem, avokado, yeşil sebzeler ve bitkisel yağlar başta olmak üzere birçok besinde bulunur. E Vitamini, vücudunuzun bağışıklık sisteminizi desteklemek ve hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu bir besindir. Ayrıca günlük sağlığınız için yeterince gerekli olan antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

E vitamini nedir?

E vitamini cilt bakım ürünlerinde sık karşılaşılan bir içeriktir. Yağda eriyen antioksidan etkili bir vitamindir. Cilt ve vücut sağlığı konusunda önemli faydaları vardır. 8 farklı kimyasal türü vardır. Cilt bakım ürünlerinde genel olarak tokoferol olarak görebilirsiniz.

E vitamininin cilt için faydaları nelerdir?

Vitamin E krem ve yağ içerikli ürünlerde bulunabilir. Birçok kozmetik ürün, antiaging kremler, serumlar, maskeler, makyaj ürünleri ve güneş koruyucular E vitamini içerebilir. 

C vitamini ve Ferulik asit ile beraber etkinliği artar.

  • Güneş ışınlarına karşı kalkan oluşturur. Ciltte güneşe bağlı uzun ve kısa dönemde oluşabilecek hasarı engeller. 
  • E vitamin ciltteki koruyucu tabakayı güçlendirir. Bu nedenle cildin sağlığını korurken, yaşlanma etkilerini geciktirir. Cilt elastikiyetini arttırır. Kırışıklık oluşumlarını geciktirir.
  • Ciltteki ton düzensizliklerini azaltır. Özellikle C vitaminiyle beraber leke açıcı etkileri güçlenir.
  • E vitamini cilde bir yandan suyu çekerken bir yandan da depolar. Bu nedenle çok önemli bir nemlendiricidir. Cildi yumuşatır ve nemlendirir. Özellikle olgun ve kuru ciltler için iyi bir tercihtir.
  • Yanık, yara izi ve güneş hasarı gibi birçok deri sorununda hücreler üzerindeki onarıcı etkisiyle faydalıdır. İyileştirir.
  • İltihap önleyici etkileri nedeniyle cildi yatıştırır. Daha genç bir görünüm verir.

Serbest radikaller vücut ve cilt için yaşlanma ve hastalık oluşma mekanizmalarından sorumlu etkenlerdir. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak olumsuz etkilerini azaltır. Cildi yaşlanma etkilerinden korur.

E vitamini nasıl kullanılır?

Besin destekleri

E vitamini ağızdan destek şeklinde de kullanılabilir. Yaşlanma karşıtı ve hücre onarıcı etkileri bu şekilde de görülecektir. Ancak E vitamini yağdan erir vitaminlerden olduğu için depolanır ve bazı önemli sağlık sorunları oluşturabilir. Bu nedenle besin takviyesi şeklinde almaktansa sağlıklı beslenmeye özen göstererek almak çok daha doğrudur.

E vitamini cilde nasıl uygulanır?

C vitamini ve E vitamininin birlikteliği ürünün antioksidan gücünü arttırdığından oldukça sık beraber kullanılır.

Eğer cildiniz hassassa E vitamini kullanımı krem olarak başlayın serumlar etkinliği daha güçlü olduğundan daha zor tolere edilebilir.

E vitamini saç ve tırnak güzelliği için de çok faydalıdır. 

Uzamayı hızlandırır, saçları nemlendirir ve onarır. Tırnakta kırılma ve soyulmaları azaltır.

Gece maskesi şeklinde taşıyıcı yağların içinde kullanılabilir. Özellikle E vitamini içeren yağları gece yatmadan önce cildinize de uygulayabilirsiniz. Jojoba veya badem yağı gibi taşıyıcı yağların içinde E vitamini karışımları kullanılabilir.

E vitamininin cilde zararları 

Aşırı hassas ciltlerde nadiren de olsa alerji, duyarlılık yapabilir bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Ciltte kızarıklık, kaşıntı yapabilir. Bu nedenle hassas ciltler tolere edemeyebilir.

E vitamini yağı gözenek tıkayabileceği için yağlı ve sivilceli ciltler için önerilmez. 

Eğer cildinize uygunsa E vitamini yağını diğer yağ karışımlarıyla birlikte haftada 2 kez gece maskesi şeklinde kullanabilirsiniz. Saf şeklide uygulamak ciltte tahrişlere neden olabileceğinden önerilmez.

Evde yapabileceğiniz E vitamini maskesi

Avokado püresi

E vitamini yağı

Badem yağı,

Bal ve limon suyu karışımını 20 dakika bekletip yıkayabilirsiniz.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön