el egzamaları-şale yılmaz

EL EGZAMALARI

El egzamaları oldukça sık karşılaşılan uzun süreçli cilt sorunlarıdır. Bu sorun alerjenlerin ve tahriş edici maddelerin yaptığı etkiyle oluşur. Sorunun en sık rastlandığı kişiler ev hanımları, sağlıkçılar, kuaförler, mutfak çalışanları, temizlik sektöründe çalışanlar, laboratuvar ve inşaat çalışanları gibi kimyasal ürünlere daha çok temas eden kişilerdir. Hobi olarak bazı kimyasallara temas edenlerde de yine bu sorunlar yaşanabilir.

Egzama belirtileri nelerdir?

El cildinde kuruluk, kızarıklık, kaşıntı, çatlama ve kabuklanmalara neden olabilir. Tedavi planlanarak, yeterli önlem alınırsa şikayetler büyük oranda kontrol altına alınabilirken, aksi durumlarsa şikayetlerde artış olması kaçınılmazdır.

El egzamalarına ne iyi gelir?

El egzamasıyla ilgili bilinmesi gereken bir tek şey varsa neden olan faktörden kaçınmadıktan sonra el egzamasının hiçbir zaman yatışmayacağıdır. Korunma ve cilt bakımı olmazsa olmazdır.

Elleri yıkarken ılık su ve PH’sı uygun, renksiz kokusuz sabunlar kullanmak. Yağ bazlı, yoğun nemlendiricilerle sürekli nemlendirmek faydalıdır.

Egzamaya sebep olan nedenleri tespit etmek ve uzak durmak.

Kimyasal temasını mümkün olduğunca azaltmak faydalıdır.

Deterjan ve tahriş edici maddelere temas ederken özel eldivenler kullanılabilir bu eldivenler 

Egzama eldivenleri olarak bilinen, içi pamuklu kumaştan üretilen özel, koruyucu eldivenlerdir.

Cildin bütünlüğü bozulduğu için enfeksiyonlara açık hale gelinmiştir. Bu durumda enfeksiyonun tedavisi de gerekir. 

Tedavi için dermatoloğunuza başvurmak ve önereceği ilaçları kullanmak gerekir. Bazen alerjiye neden olan sorunu tespit etmek için ek testler de yapılabilir.

EL EGZAMALARI NASIL GEÇER?
Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön