emzirme döneminde cilt bakımı- şale yılmaz

EMZİRME DÖNEMİNDE ÜRÜN SEÇİMİ

EMZİRME DÖNEMİNDE CİLT BAKIMI

Gebelik ve doğum sonrası cilt değişimleri her kadını endişelendirebilir. Ancak bunların birçoğu zaman içinde kendiliğinden düzelir.

Emzirme dönemi aynı hamilelik gibi özel bir dönemdir. Bu dönemde birçok etken anneden bebeğe geçebilir. Bebeğin hassas yapısı nedeniyle sorunlara neden olabilir.

Bu nedenle seçim yaparken dikkatli olmak bebeğimizi riske atabilecek herhangi ürünü kullanmamak gerekir. Bir çok cilt bakım ürününün bu dönemde güvenli olduğuna dair yapılmış çalışma yoktur.

Cildimize kullandığımız ürünler masum görünebilir ancak cilt tarafından emilerek kan dolaşımımıza karışabilir ve süte geçebilir.

Ayrıca meme başına sürülen ürünler bebeğin ağzına, bebeğimizin cildine değen bölgeye sürülen ürünler direkt olarak cildine temas edecektir. Bebek için sorun oluşturabilir.

Emzirme dönemindeki kadının cildi hassas ve kuru olabilir, zaman zaman sivilce sorunları yaşanabilir. Bazı ürünler ciltte tahriş ve hassasiyete neden olabilir. Doğal yapıda yumuşak ürünler seçilebilir. Hindistan cevizi, badem yağı ve zeytinyağı gibi ürünler güvenlidir.

Retinol, salisilik asit ve hidrokinon içeren ürünlerin kullanımından kaçının.

Alkol, formaldehit, kimyasal içerikler ve koku içeren ürünleri tercih etmeyin. 

Güneş koruyucu ve diğer bakım ürünleriniz özellikle bu dönemde kullanım için hazırlanan ürünlerden seçilebilir bazı markalar bu dönem için kullanımı güvenli özel ürün grubu hazırlıyor. 

Botoks, dolgu ve diğer medikal estetik uygulamalarının gibi birçok uygulamanın emzirme dönemindeki ve bebek üzerindeki etkileri konusunda yeterli veriye sahip değiliz. Bu nedenle riske girmemek açısından emzirme bittikten sonra yapılması daha uygundur. 

Bu tedaviler konusunda her zaman doktorunuzun bilgisine ve önerilerine başvurmak en sağlıklı yaklaşımdır.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön