glikolik asit

GLİKOLİK ASİT

Glikolik asit nedir?

Glikolik Asit, AHA grubundan doğal asitlerin en popüleri ve yaşlanma etkileri konusunda en güçlüsüdür. Şeker kamışından elde edilir. Küçük molekül yapısı sayesinde diğer cilt bakım ürünlerinden daha kolay cilde nüfus eder. Cildin derin tabakalarında kolajen artışına ve hücresel yenilenmeye neden olur. Bu şekilde çizgi ve kırışıklıklar azalır. Cilt kalınlığı artar.

 

Glikolik asit nerelerde kullanılır?

Kimyasal peelinglerden, günlük kullanım ürünlerine kadar geniş ürün yelpazesine sahiptir. Muayenelerde yapılan kimyasal peeling uygulamalarında yüksek konsantrasyondaki Glikolik Asit ile hızlı bir şekilde etki oluşurken, daha düşük konsantrasyondaki günlük kullanım ürünleriyle daha yavaş değişim sağlanır.

Glikolik asit nemlendirici, tonik, maske, losyon ve temizleyicilerde de bulunabilir.

Genellikle bu ürünlerin gece kullanılması daha uygundur. Sabah cilt temizlenmeli ve güneş koruyucu kullanılmalıdır. Cilt yenileme özelliğine sahip olduğu için ultraviyole hassasiyeti yaratır. Yeterli güneş koruma yapılamazsa istenmeyen lekeler oluşabilir.

Glikolik asit kullanırken cildi tahrişten koruyun, beraberinde başka soyan ve tahriş edebilecek ürün veya işlem yaptırmayın. Deride pullanma ve kızarıklık normal bir süreçtir. İyi bir nem desteği bu sorunları azaltır. Tedavi başarısını arttırır. Ancak bu tarz ürünler her cilt tipi için uygun olamayacağından kullanmadan önce doktorunuzdan yardım isteyin.

Cildiniz için doğru ürünü, kullanım şeklini tavsiyesine göre yapın.

 

Glikolik asit ne işe yarar?

İnce çizgi ve kırışıklıklar azalır.

Açık ve kapalı komedonları temizlenir

Gözenekler küçülür.

Akne sorununda faydalıdır. Ölü hücreleri arındırarak, gözenekleri temizler sivilce oluşumunu azaltır.

Cilt yüzeyinden birlikte kullanıldığı ürünlerin nüfus etmesini kolaylaştırır ve böylece diğer ürünlerin performansını artırır.

Su moleküllerini kendine çekerek cildi nemlendirir. İyi bir nemlendiricidir.

Hücre yenilenme döngüsünü hızlandırır. Ölü hücreleri temizler, daha pürüzsüz ve aydınlık cilt oluşturur. Kolajen sentezi artar.

Lekeleri azaltır, ciltteki ton farklılıklarını düzeltir. Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve akne izleri konusunda faydalıdır. Cilt yenilenmesini uyararak sağlıklı genç hücrelerin oluşumuna neden olur.

 

Glikolik asit cildi soyar mı?

Cildin üst yüzeyini soyar, üstteki ölü tabaka atıldığı için diğer kullanılan ürünlerin ciltte etkinliğini arttırır. Daha güçlü bir cilt bakımı sağlar.

 

Glikolik asit hangi ciltler için uygundur?

Hassas ve kuru cilt yapısına sahip kişilerde kullanımı sorun yaratabilir, Ciltte kuruluk, tahriş, kızarıklık ve kaşıntı yapabilir, bu durumda kullanımı önerilmez

 

Glikolik asit cilde nasıl uygulanır?

Ürünler mümkün olduğunca düşük konsantrasyonda ve seyrek olarak başlanmalı, cilt ürüne alıştıkça normal kullanıma geçilmelidir. Kullanıma başlarken yanma, batma, kızarıklık ve tahriş beklenen bir durumdur. Zamanla azalır ancak aşırı olması istenmeyen bir durumdur. Kullanımda sorun yaratır.

Yağlı ciltlerin glikolik asit kullanımını tolere etmesi daha kolaydır.
Yüksek düzeyde glikolik asitin yanlış kullanımlarda ciltte lekeler, hasarlar, kontrolsüz

soyulmalar ve izler oluşabilir.

Kimyasal peeling tedavisi için kullanılan glikolik asit doktorunuzun tavsiyesine göre 1-4 haftalık aralarla, 4-6 seans yapılmalıdır. Bu şekilde istenen sonuçla sağlanır.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön