hassas cilt bakımı- şale yılmaz

HASSAS CİLT İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Hassas ciltler için ürün önerileri

Hassas cilt yapısı bir doğal cilt yapısı olabileceği gibi yanlış bakımlar, kimyasallar, ilaçlar, yaş alma süreçleri ve cilt tahrişleri gibi sebeplerle de gelişebilir. Bu ciltler diğer ciltlerin rahatça kullanabileceği ürünleri kullanamaz sorun yaşar.

Hassas cilt yapısı yumuşak ve sakinleştiren ürünlere ihtiyaç duyar. Hırpalayan, kurutan ve hassasiyet oluşturabilecek riskli ürünlerden kaçınmak gerekir.

Bu ciltlerde ürün seçiminde deneyerek ve inceleyerek seçim yapmak önemlidir. Birçok ürün hassasiyete ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle ürün almadan önce numune denemek, cilt yama testi yapmak bu sonuca göre karar vermek daha doğrudur.

Cilt birçok etkene karşı duyarlıdır. Tepki verebilir. Bu nedenle sık ürün değiştirmemek, çok farklı içeriğe sahip ürünleri kullanmamak daha doğrudur.

Güneş ışınları, sıcak hava ve nem ciltteki sorunları arttırır.

Güneş koruyucu kullanımı hassas ciltler için çok önemlidir. Güneşin olumsuz etkileri daha çok hissedilir. Güneş ışınları cildin kızarıklığını ve hassasiyetini arttırır. Düzenli bir güneş koruma şikâyetlerin kontrolü için faydalıdır.

Kimyasal güneş koruyuculardaki bazı içeriklerin tahrişe neden olabileceğinden fiziksel bariyer oluşturan ürünler tercih edilmeli.

Seramidler cildin koruyucu dış bariyerini güçlendiren ve cildi nemlendiren ürünlerdir. Hassas cilt yapısında cilt bariyerinin yeterli düzeyde fonksiyon yapamaması önemli bir etkendir. Bu nedenle seramid içeren nemlendiriciler hassasiyeti azaltma konusunda faydalı olabilir.

Aloe vera cildi nemlendiren, yatıştıran bitkisel bir içeriktir. Güneş sonrası cildi sakinleştirmek ve nemlendirmek için çok faydalıdır. Saç ve cilt ürünlerinde de sık kullanılır.

Laktik asit sakinleştirici, antiaging ve nem verici etkileri vardır. 

Kafein damarlar üzerindeki büzücü etkilerinden dolayı kafein cilt kızarıklığını azaltır.

Centella asiatica bitkisel bir içeriktir. Cilt hassasiyetini ve kızarıklığı azaltır. Hassas cilt ürünlerinde sık görebilirsiniz.

Cildinize nazik olun. Cildi sıcak suyla yıkamaktan, ovuşturmaktan ve kurutmaktan kaçının. Yumuşak havlularla cildi kurulamak ve sentetik kumaşlardan kaçınmak faydalı olacaktır. Kozmetik ürünlere güzel kokması için eklenen kokular tahriş ve alerjiye neden olabilen bileşenlerdir. Bu kokular ayrıca ev temizlik ürünlerinde ve deterjanlarda da bulunabilir. Özellikle hassas ciltler için mümkün olduğunca kokusuz ürünleri tercih etmeliyiz. Alkol içeren ürünler kurutucu ve tahriş edici özelliklerinden, uçucu yağlar yoğun etkilerinden dolayı önerilmez.

 

Allantoin bitkisel bir içeriktir. Hassas ciltler için yatıştırır, nemlendirir ve yeniler. Saç, cilt bakım ürünleri, güneş koruyucular ve makyaj malzemelerinde bulunabilir.

Gliserin bitkisel bir içeriktir. Cilde suyu çeker ve depolar. Saç ve cilt ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bu içerik genellikle güvenlidir ve sorun oluşturmaz.

Dimetikon bir silikondur. Birçok saç ve cilt bakım ürününde kullanılır. Ciltte nem verirken Oldukça hassas bir şekilde cildi nemlendirir. Saç ürünlerinde de genellikle problem yaratmaz.

Hodan yağı hemen her cilt tipinin kullanabileceği özel bir yağdır.

Yeşil çay yaşlanma etkilerini yavaşlatan önemli bir antioksidandırCildi sakinleştirir. Cildin nem seviyesini arttırırken yatıştırır.

Shea yağı nemlendirir, yumuşatır ve yatıştırıcı etkisi vardır.

Hassas ciltler için risk oluşturabilecek içerikler ise retinol, AHA’lar, sentetik kokular, benzoil peroksit, uçucu yağlar ve koruyuculardır. Bu tarz ürünler cilt tahrişini ve hassasiyeti arttırabilir bu nedenle ürün seçimi yaparken içerikler konusunda bilgi sahibi olmak faydalıdır. 

Eğer bu ürünlere dikkat ettiğimiz halde yine de sorunlarla karşılaşıyorsak bu durumda bir uzmana başvurarak ürün seçimi konusunda destek alabiliriz. Gerekli durumlarda deri alerji testleri yapılarak hangi içeriklere duyarlı olduğunuz tespit edilebilir. Bu içeriklerden kaçınmak cilt sorunlarını azaltır.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön