karma cilt bakımı- şale yılmaz

KARMA CİLT İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

KARMA CİLTLER İÇİN ÜRÜN SEÇİMİ

Karma cilt T bölgesinin (alın, burun ve çene bölgesinin)  yağlı diğer bölgelerin kuru olduğu cilt tipidir. T bölgesinde geniş gözenekler, sivilceler, komedonlar görülürken, diğer bölgelerde pullanma ve gerginlik hissedilebilir.

Bu ciltlerde bir yandan sivilce ve komedon sorunu yaşanırken, bir yandan da nemsizlik vardır. Ürün seçimi ve cilt bakımı sorun yaratabilir ve zaman zaman bıkkınlık yaratabilir. Ancak biraz özenli davranarak cildi dengelemek mümkündür. Denemek, sonuçları gözlemek bize çok yardımcı olur.

Yapısal olarak karma cilt yapısına sahip olabiliriz veya yaş alma, beslenme düzensizlikleri, hormonlar çevresel faktörler, ilaçlar gibi ciltte değişim yapabilecek etkenlere bağlı olarak bu değişebilir.

 • Hyalüronik asit, niasinamid ve seramid içeren su bazlı nemlendiriciler yağlı ciltler içinde kullanılabilen ürünlerdir genel olarak bu tarz içerikleri tercih edebilirsiniz.
 • Haftalık ev bakımlarınızı yapın haftada 1-2 kez yumuşak peelingler ile ölü hücrelerin atılması ve gözenekleri temizlenmesini sağlayın.
 • Sonrasında T bölgesi için kil maskeleri, diğer bölgeler için nem maskeleri kullanın.
 • 1-2 ay aralık aralarla profesyonel cilt temizliği yaptırın.
 • Sentetik koku, alkol ve koruyucu içeren ürünler cildi kurutarak tahriş edebilir. Bu tarz ürünlerden kaçınmalıyız.
 • Sivilce sorunu yaşanıyorsa mutlaka dermatoloğa başvurarak tedavi desteği almalıyız.
 • Yağlanmayı dengelemek için salisilik asit ve benzoil peroksit içeren temizleyiciler T bölgesine uygulanabilir.
 • Retinol ve AHA’lar eğer cilt tarafından tolere edilebilirse gözenekleri daraltmak, cildi yenilemek ve ölü hücreleri uzaklaştırmak için kullanılabilir.
 • Tonik kullanımı gözeneklerin temizlenmesi ve azaltılması için faydalıdır. Temizleyici seçiminde köpük yapıda yumuşak ürünler seçilebilir.
 • Makyaj ürünlerinde yağsız ve komedon oluşturmayan ürünleri arayın.
 • Güneş koruyucu seçiminde oil-free ve komedon oluşturmayan ürünleri tercih edin.

Ürün seçimlerinin kontrollü, takip edilerek yapılması gerekli görülürse temizleyici ve nemlendiricinin birbirini dengeleyecek şekilde planlanması gerekir. Bu dengenin sağlanamadığı noktada tamamen farklı grup ürünler seçilebilir. 

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön