kışın cilt bakımı- şale yılmaz

KIŞIN CİLT BAKIMI

CİLDİNİZİ KIŞA HAZIRLAYIN

Yazın sıcak ve güneşli günlerini geride bırakırken cildimizi değişen hava şartlarına hazırlamak için neler yapabiliriz?

Vücudumuz değişen hava şartlarına ayak uydurmaya çalışır. Bu nedenle daha çok yorulur. Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemiz zayıflar ve daha çok dinlenmeye ihtiyaç duyarız. Sağlıklı ve dengeli beslenmek çok faydalıdır.

Cildimiz dış ortamdan bizi koruyan en değerli giysimizdir. Hava değişimlerinde cildimize de çok fazla görev düşer. Yaz aylarının sıcak ve nemli havası yerini soğuk ve kuru havalara bırakırken cildimiz de değişir. Yazın yoğun güneş ışınları cildi kurutur, hassasiyete, lekelere ve mat bir görünüme neden olur.

Cildimize yapacağımız bakımlar yazın hırpaladığı cilde destek olup, kışın soğuk günlerine hazır olmasını sağlar.

Güneş korumaya devam

Güneş koruma konusundaki en büyük yanlış sadece yaz aylarında böyle bir ihtiyaç olduğunu düşünmektir. Aslında güneş koruma yaz, kış düzenli yapılması gereken bir ritüeldir.

Kış ayları daha düşük faktörlü ürünlerle güneş koruma devam edilebilir.

Ayrıca kış aylarında günde tek sefer güneş koruyucu sürmek yeterli olabilir.

Cildi ölü hücrelerden arındırın.

Yaz aylarında doğada, plajda geçirilen zaman, nemli hava, seyahatler nedeniyle cilt gözenekleriniz dolmuş, ölü hücreler artmış olabilir. Cildin derinden temizlenmesi için profesyonel bakım uygulamamaları yapılabilir. Bu uygulamalar gözenekleri daha iyi temizlemenin yanında, toksinlerin atılımı, dolaşımın hızlandırılmasını sağlar.

Ayrıca cilt yüzeyindeki ölü hücreler uzaklaştırılacağı için daha ışıltılı sağlıklı görünüm kazanırız.

Nemlendiricini değiştirin.

Nasıl yaz ve kış aylarında gardırobumuzu değiştiriyorsak cilt bakım ürünlerimizde de yaz ve kış rutinimiz farklı olmalı. Yaz aylarında daha ince yapılı, su bazlı nemlendirici ve losyonlar yeterli nemi sağlarken sonbaharın gelmesi havaların soğuk ve kuru olmaya başlamasıyla cildin neme ihtiyacı artar bu nedenle daha yoğun ürünlere geçilebilir. Eğer cildimiz yaz sonrasında hassaslaşmışsa seramid içeren nemlendiriciler tercih edilebilir.

Yaşlanma karşıtı kremlere başlayın.

Retinol ve glikolik asit yaşlanma karşıtı iki önemli savaşçıdır. Yaz ayları kullanımları için riskli zamanlardır. Bu tarz içerikler 30’lu yaşlardan sonra özellikle önerilir. Gece kullanılan yaşlanma karşıtı ürünlerde bulunabilir. Ciltte yenileme yapması, lekeleri açması ve kolajen üretimini arttırması nedeniyle sevilen içeriklerdir.

Cildin yenilenme zamanı 

Güneş ışınlarının azalması birçok cilt tedavisi için uygun zamandır. Özellikle yazın güneş ışınlarının arttırdığı çil, leke ve ton düzensizlikleri için kimyasal peeling uygulamaları en güzel tercihtir. Cilt tipi ve ciltteki sorunlar belirlendikten sonra seçilen kimyasal peeling solüsyonlarıyla seanslar şeklinde uygulamalar yapılır.

Bu uygulamalar ile cilt hücreleri yenilenir, lekeler ve ton düzensizlikleri azalır. Cilt daha sağlıklı ve canlı görünüme kavuşur. 

Ayrıca lazer uygulamaları aynı kimyasal peelingler gibi güneş ışınlarının azalmasıyla daha kolay uygulanabilir.

Vücudunuza özen gösterin

Sonbaharda yaşanan hava değişimleri vücuda ek yük getirir. Bu dönemde daha yorgun ve bağışıklığımızı zayıflamış hissedebiliriz. Bu nedenle uyku düzenimize, beslenmemize daha çok zen göstermeliyiz. Antioksidandan zengin beslenme, sebze ve meyve tüketimine önem vermek çok faydalıdır.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön