Kişisel renk analizi-şale yılmaz

KİŞİSEL RENK ANALİZİ

Kişisel renk analizi nedir?

Kişisel renk analizi diğer adıyla mevsimsel renk analizi belirli bir sistem içinde bize en çok yakışan renklerin tespit edilmesidir. Sosyal yaşamda ve iş hayatında renklerin çok önemli etkileri vardır. Renkler sözsüz mesaj verir.Kişiliğinize, yaş, meslek, sosyal statünüze uygun renk ve giysi seçimi sizi her alanda ön plana çıkarır.  Yere ve zamana uygun renk seçimi istediğiniz etkiyi yaratma konusunda size kolaylık sağlar. Örneğin antrasit, gri, lacivert daha otoriter, güven veren renklerdir. Sarı, mavi daha sportif pastel renkler ise daha sıcak ve arkadaşça görünüm verir. 

Dünyanın en güzel rengi, sizin üzerinizde en güzel durandır.” C. Chanel

Hepimiz dünyaya muhteşem bir renk uyumuyla geliriz Saç rengimiz, gözlerimiz ve cildimiz doğal bir uyum içindedir. Kişisel renk analizi temel olarak buradaki ahenk göz önüne alınarak size en çok yakışan renk tonlarının tespit edilmesidir. Ayrıca kontrast seviyeniz belirlenerek ne kadar zıt renkleri beraber kullanabileceğimiz tespit edilir. Bu tonları göz önüne alarak kıyafet, aksesuar, takı, makyaj malzemesi seçimi yapabilir ve saçınıza uygun tonları boyatabilirsiniz Bunları bilmeden yaptığımız renk seçimleri tamamen kültürel kodlardan, modadan ve trendlerden etkilenerek yapılır. Size çok uygun olmayabilir.

Renk analizinin temelleri 1920 yılında İsveçli sanat eğitmeni J. Itten  tarafından atılmıştır. Itten , renk gruplarını doğada ortaya çıkışlarına göre dört mevsime göre sınıflandırılmıştır. S. Caygill adında bir öğrencisi bu bilgileri ABD’ye taşımış ve daha da geliştirerek giyime aktarmıştır. Böylece ilk kez 1960’lı yıllarda doğan renk danışmanlığı günümüze kadar gelmiştir. 
Kişisel renk analizi bazı özel kartelalar kullanılarak yapılır. Renklerin sizdeki yansımaları göz önüne alınır. Önce sıcak ve soğuk renklerin ayrımı yapılır daha sonra soğuk renkler yaz ve kış sıcak renkler ise sonbahar ve ilkbahar olarak sınıflanır. Bunların herbiri birer renk ailesidir. Sizin renk ailenizi öğrendikten  sonra bunların iş ve sosyal hayata yansıtılması,  yere ve zamana uygun giyinmenizi sağlar. Herkes her rengi giyebilir ancak tonları önemlidir.

Kişisel renk analizini bilmek size ne kazandırır?


Uygun tonlar daha canlı, enerjik ve ince gösterir. Dikkati yüzünüze çeker, sizi ön plana çıkarır. İmajınızı güçlendirir. Daha konforlu ve özgüvenli hissedersiniz. Doğru tonlarda aldığınız ürünü, uzun süre severek kullanabilirsiniz, ayrıca aynı renk ailesinden aldığınız diğer parçalarla  kolayca  kombinleyebilirsiniz. Alışveriş kolaylığı sağlar. Gideceğiniz ortama göre seçimler yaparak daha etkili görüntü yaratabilirsiniz. Otoriter mi, sportif mi, profesyonel mi görünmek istiyorsunuz? Ayrıca renkleri doğru kullanarak vücut oranlarımızda gizlemek istediğimiz detayları kapatabilir, ön plana çıkarmak istediğimiz yönlerimizi vurgulayabilirsiniz. Örneğin koyu renkler bölgeyi gizlerken açık ve parlak renkler ön plana çıkarır. Saçınızı boyatmak isterseniz daha bilinçli seçim yapabilirsiniz. Aksesuar, takı ve makyaj ürünlerini uyumlu seçebilirsiniz. 

KİŞİSEL RENK ANALİZİ
Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön