leke kremleri-şale yılmaz

LEKE KREMLERİ

CİLT LEKELERİNİN TEDAVİSİNDE KULLANILAN İÇERİKLER

Cilt lekeleri özellikle kadınlarda çok sık görülen, kozmetik bir problem. Bu sorun için hazırlanmış birçok ürün, birçok tedavi seçeneği var. Bazen bunlar arasından seçim yapmak karmaşık gelebilir.  

Melanin, vücutta gözlere, saça ve cilde rengini veren doğal olarak oluşan bir pigmenttir. Bu pigmentin normalin üzerinde olması leke sorununa neden olur.

Lekelerin çözümündeki en etkili yöntem güneş koruma, en faydalı krem ise iyi bir güneş koruyucu kremdir. Bu ikisini yapmadan hiçbir tedavi yeterli olmaz.

Lekelerin çözümünde hedef lekeyi azaltmak ve tekrarlamasını engellemektir. Çünkü genel olarak cildi lekeye yatkın kişilerde lekeler kolaylıkla tekrarlayabilir. 

Burada leke ürünlerine kullanılan içerikler konusuna daha yakından bakmak istedim bu şekilde seçim yaparken daha bilinçli olabilecek, ürünlerden beklentilerinizi belirleyebilecek, ayrıca da kullanırken nelere önem vermeniz gerektiğini belirleyeceksiniz. 

C Vitamini

Cilt bakım ürünlerinde çok sevilen bir içeriktir. Yaşlanma karşıtı etkilerine ek olarak

lekeleri azaltır ve cilt tonunu düzeltir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olması güneş ışınları, hava kirliliği ve kimyasallara karşı cildi korur. Serum, tonik, nemlendirici ve maskelerde bulunabilir. 

Retinol

A vitamini formlarından biridir. Hücre yenilenmesini hızlandırarak etki eder. Sağlıklı, genç hücrelerin çoğalarak cilt yüzeyine gelmesini eskiyen, lekeli cildin atılmasını kolaylaştırır. Kolajeni korur ve güçlendirir. Ciltte pullanma, kuruluk, tahriş yapabilir. Güneşe hassasiyet yarattığı için yeterli koruma yapamadınız durumlarda yeni lekelere neden olur.

Niasinamid 

B3 vitamin formudur. Ciltte birçok olumlu etkisine ek olarakleke oluşummekanizmalarını kesintiye uğratarak etki eder. Cilde nem verir. Elastikiyeti arttırır. Genellikle her cilt tipi için kolay kullanılabilen bir içeriktir.  Krem veya serum şeklinde kullanılabilir. 

Arbutin

Yaban mersininden elde edilir. Cilt lekelerini, oluşum mekanizmasına etki ederek azaltır. Cildi aydınlatır sivilce sonrası kalan kızarıklıkları azaltır. 

Cilt tonunu dengeler. Tüm cilt tipleri kullanılabilir. Güneşe hassasiyet yaratmadığı için yaz aylarında bile kullanılabilir. Krem, maske, tonik ve serumlarda bulunur. Günde 2 kez kullanılabilir. Olumlu etkileri görebilmek için en az 1-2 aylık düzenli kullanımlar önerilir. 

Kojik asit

Leke ürünlerinde sıkça karşılaşabileceğiniz bu içerik mantarlardan elde edilir. Melanin üretimini azaltarak etki gösterir. Azalan melanin üretimi cilt üzerinde aydınlatıcı bir etkiye sahip olabilir.

Antioksidan etkileriyle çevresel etkenlerden cildi korur. Yaşlanma karşıtı ve iltihap önleyicidir.

Her cilt rahatça kullanmayabilr. Tahriş, kızarıklık ve hassasiyete neden olabilir. Bu nedenle öncesinde kol iç yüzünde deneyerek, ürünün oluşturacağı problemi görmek açısında faydalı olur. Ürün kullanıma seyrek başlanıp cilt uyum sağladıktan sonra kullanımı arttırılabilir. Ayrıca güneş korumaya mutlaka özen gösterilmelidir.

Serum, krem ve jel şeklinde hazırlanan ürünlerde bulunur.

Azelaik asit

Arpa gibi tahıllarda bulunan organik bir asittir. 

Melanin üretimini baskılar. Cildi soyarak yeniler lekeleri azaltır. 

Diğer asitlere oranla daha yumuşaktır. Serum ve kremlerde bulunur.

Akne tedavilerinde bakteriler üzerinde etkilidir. Sivilceleri azaltır.

Gözenekleri ve siyah noktaları azaltır.

Ciltte tahrişi yatıştırır. Kızarıklıkları azaltır. Ciltte iltihap önleyicidir.   Rozasea sorununda ve lekeleri azaltma konusunda faydalıdır. Ciltte ölü hücrelerin atılmasını hızlandırır.

Genellikle güvenli bir içeriktir kolay tolere edilir. Hassas ciltler bile kullanabilir. Cildin durumuna göre kullanım sıklığı belirlenir. Gün aşırı kullanılabilir veya günde 2 tercih edilebilir. Hafif batma ve karıncalanma yapabilir. Beraberinde nemlendirici ve güneş koruyucu kullanımına özen gösterilmelidir. 

Mandelik asit

AHA grubunun bir üyesidir. Kimyasal peeling tedavilerinde ve günlük bakım ürünlerinde kullanılır. Ciltte hücre yenilenmesini uyararak, akne karşıtı ve leke karşıtı fayda sağlar. Yaşlanma karşıtı etkileri vardır. Diğer AHA ve BHA göre daha yumuşak etkilidir, daha iyi tolere edilir. Glikolik asit ve salisislik asit gibi asitleri kullanamayan ciltler için bir seçenek olabilir.

Hyalüronik asit ve diğer nemlendiricilerle birlikte daha kolay kullanılır. Yoğun nemlendiriciler bu tarz ürünlerin kullanımını kolaylaştırır.

Ciltte iltihaplanma sonucu oluşan leke tedavilerinde oldukça etkilidir. 

Diğer AHA’larda olduğu gibi cilt hücrelerinin yenilenme sürecini hızlandırması ciltte aydınlık ve genç bir görünüm sağlar. Cilt gözeneklerini daraltır.

Güneşe hassasiyet yapar bu nedenle güneş koruma özenli uygulanmalıdır. 

Yan etki olarak eğer cildiniz için uygun değilse tahriş ve rahatsızlık oluşturabilir.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön