melatonin krem- şale yılmaz

MELATONİN CİLT İÇİN FAYDALARI

MELATONİN CİLT İÇİN KULLANIMI

Cilt bakım ürünlerinde son zamanlarda melatonin içeren ürünler revaçta. Birçok marka melatonin içeren ürün üretimine başladı. Bu ürünler gerçekten faydalı mı? Yoksa gelip geçici bir moda olarak mı kalacak?

Melatoninin uyku düzenimizden sorumlu, vücudumuzda üretilen son derece önemli bir hormon. Bu hormonun telafi etmek amacıyla dıştan destek şeklinde de almak mümkün. Ancak ağızdan alınan bu desteklerin cilt konusunda etkisini beklemektense cilt bakım ürünlerinde kullanımı gündemde 

Ciltte yaşlanmadan ve hasarlanmadan sorumlu etkenler arasında serbest radikaller çok önemlidir.  Gün içinde güneş ışınları ve çevresel zararlılar başta olmak üzere birçok etken serbest radikallerde artış yaparak cilde zarar verir. Serbest radikaller çizgi, kırışıklık oluşumundan, kolajenin zarar görmesinde sorumludur.

Sonuçta ciltte serbest radikaller arttıkça yaşlanma ve hasarlanma da artacaktır. 

 Cilde uygulanan melatoninin güçlü antioksidan etkileri vardır. Bu şekilde ciltte kırışıklık ve çizgi oluşumunu engeller. Kolajenin zarar görmesini engeller ve böylece cildin elastikiyetini korur.

Melatonin içeren krem veya serumların gece saatlerinde kullanımı önerilir.

Gece cilt kendini onarır ve yeniler bu nedenle gece bu konuda etkili ürün tercih etmek daha faydalıdır.

Melatonin içeren ürünler ciltten kolayca emilir. E vitamini veya C vitamini antioksidan etkileri nedeniyle cilt bakımında kullanılırken melatoninle kullanıldığında etkileri çok daha güçlenir.

Antiinflamatuvar etkileriyle cildi yatıştırır kızarıklığı ve şişliği azaltır. Bu açıdan bakıldığı zaman melatonin içeren ürünler yaşlanma karşıtı etkileri nedeniyle faydalı görünüyor.

Melatonin içeren ürünlerin en önemli yan etkisinin ciltte koyulaşma yapabilme riskidir. Cilt bakım uygulamalarında bu istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle melatonin içeren kremlerin bu tarz etki açısında izlenmesi ve daha çok araştırma yapılması faydalı olacaktır. 

Sonuç olarak melatonin içeriğiyle hazırlanan ürünler yeni ve ümit verici görünse dahi emin olabilmek için daha çok araştırma gerekli olacaktır.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön