RENK AÇMA İŞLEMİNDEN YIPRANAN SAÇLARA ÖNERİLER

Saça uygulanan renk açma işlemleri saçı hırpalayan ve hasar veren işlemlerdir.  Uygulama sonrasında saçta kuruluk, elektriklenme, kırılma, kopma, cansız mat görünüm şekil almama gibi birçok sorun yaşanabilir. Saça nem ve canlılık kazandırmak için yapılabilecekler nelerdir?

Doğal yağlar

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı banyo öncesi maske şeklinde uygulanabilir. Saç uçlarınıza ve kuruyan kısımlara uygulayarak 20 dakika bekletip yıkayabilirsiniz.

Argan yağı

Argan yağı, saçınızı daha fazla hasardan korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengindir. Nemi hapsetmek ve saçınıza parlaklık katmak için şekillendirdikten sonra birkaç damla kullanın.

Badem yağı

Badem yağı, saçınıza bağlanabilen ve saç tellerinizi güçlendirebilen E vitamininin yanı sıra proteinlerle doyurulur. Ayrıca, renk açma işleminden sonra saç tellerinizi kırılmaya eğilimli hale getiren boşlukları da doldurabilir.

Güneş koruması kullanın

Renk açma işleminden sonra saçlarınız, ısı ve güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı savunmasızdır. Saçınız için güneş koruyucu ürünler kullanın. Saç için özel olarak tasarlanmış bir SPF sprey kullanabilir veya SPF içeren saç ürünleri arayabilirsiniz.

Durulanmayan saç kremi

Durulanmayan saç bakım ürünleriyle sıkça karşılaşabilirsiniz. İşlemden zarar görmüş saçların canlanmasına yardımcı olabilir. Bazı durulanmayan saç kremleri kalındır ve bunları duştan sonra uygulayabilirsiniz. Diğerleri, günlük kullanım için uygulayabileceğiniz basit sprey formüllerdir. Seçim yaparken nemlendirici ve güçlendirici ürünleri tercih edin.

Isı ile şekillendirmeden kaçının

Renk açma işleminden hemen sonra saçlarınız kurudur ve ısıyla şekillendirme hasarına karşı hassastır. İşlem sonrası 2-3 haftalık dönemde ısıyla yapılan işlemleri azaltın. Isı ile şekillendirmeye yeniden başlamaya hazır olduğunuzda da bunu minimumda tutun.

Klor konusunda dikkatli olun

Renk açma işlemi uygulanmış saçlar klora temas ederse problem artabilir. Ek olarak klor ayrıca bu saçlarda ton değişimine neden olur.

Havuza veya herhangi bir klorlu su kaynağına girmeden hemen önce saçınızı soğuk suyla durulayın. Klorlu suda vakit geçirdikten hemen sonra saçınızı tekrar durulayın. Koruyucu olarak havuz ve deniz için özel geliştirilen ürünler de bulabilirisiniz. Saç bonesi kullanımı da bir ölçüde fayda sağlayacaktır.

Saçları sadece ıslakken tarayın

Renk açma işlemi uygulanan saçlar kırılmaya ve dolaşmaya yatkındır. En iyi sonuçlar için geniş dişli bir tarak veya esnek kıllara sahip fırça kullanın. Bir krem veya yağ uygulayarak tarayın.

Şampuanları azaltın

Saçınıza renk açma uygulaması yapıldığı zaman, saç folikülündeki doğal yağlar da zarar görür. Saç kökleriniz iyileşirken, saçınızı daha az şampuanlayın.

 Soğuk suyla yıkayın.

Isıdan zarar görmüş saçlar sıcak suyla yıkanmamalıdır. Duşunuzdan çıkan buhar saç kütikülünüzü açabilir ve saç tellerinize daha fazla zarar verebilir. Saçınızı yıkarken, sıcaklığı orta ila ılık bir seviyede tuttuğunuzdan emin olun. Nemi hapsetmek için yıkamanızı soğuk suyla kapatın.

Saçınızdaki kırılan, kopan kısımları kestirin.

Yıpranan kısımların kesilmesi, kalan saçların daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlar.

Saç açma işlemlerinde saç derisi de tahriş olup, hassaslaşabilir. Bu durumda saçlı deriyi yatıştıracak sakinleştirecek uygulamalar yapılabilir. Aloe vera uygulaması saçlı deriyi yatıştırır ve sakinleştirir.

Saçlar çok yoğun hasarlanmışsa saçta dökülmeye, kopmaya kadar giden değişimler görürüz.

Saça tekrar renk açma işlemini 8-10 hafta ara vermeden yaptırmayın. Çok sık uygulamalar sorunu çok daha büyütüp kopmalara neden olur.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön