ROZASEA’DA BESLENME NASIL OLMALI?

Ciltte bazı gıdalar olumlu, bazıları olumsuz etki yapar. Özellikle hassas cilt yapısına sahipsek bu etki daha belirgindir. 

Gül hastalığı diğer adıyla Rozase oldukça sık karşılaşılan uzun süreçli, tekrarlayabilen bir cilt sorunudur. Bu problem yüzde kızarıklık, kılcal damar oluşumları ve sivilce benzeri görünümle seyredebilir. 

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak genetik ve çevresel etkenler, sindirim sistemi sorunları ve bağışıklık sistemi değişiklikleri gibi sebepler etken olabilir.

Gül hastalığı dermatoloji uzmanları tarafından takip edilir. Tablonun şiddetine göre ağızdan veya dıştan kullanılacak ilaçlar önerilebilir.

Tedavinin planlanmasına ek olarak derinin bakımı ve korunması çok önemlidir. Ayrıca beslenme şekli hastalığın seyrinde de etkilidir. Diyet değişikliği ve barsak sağlığını güçlendirmek hastalığın alevlenmelerini ciddi boyutta azaltabilir. Kısacası tedaviye ek olarak hastalara da çok fazla görev düşer. 

Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız besinlerle, probleminizin nasıl değiştiğini gözlemleyin. Bazı yiyecekler olumlu etki yaparken diğerleri şikayetleri arttırabilir. Gıdalara kişisel tepkiniz çok önemlidir sizde rahatsızlık yapan gıda bir başka hastada sorun yaratmayabilir. Bu nedenle kişisel gözleminiz çok değerlidir.

Rosasea için En İyi Gıdalar

Yiyecekler ne yazık ki rosasea için bir tedavi şekli değildir, ancak bazı gıdalar vücuttaki iltihaplanmayı azaltarak, hastalığın şiddetlenmesini engelleyebilir.

Anti-enflamatuar ve antioksidan gıdalarla dolu sağlıklı bir diyete sahip olmak, rosasea semptomlarını kontrol altında tutmak için faydalıdır.

Bunun için mevsimine uygun sebze ve meyveler tüketilebilir.

Omega-3 ve çinko içeren besinlerin cildi sakinleştiren ve nemlendiren etkileri vardır. Bu nedenle cilt üzerinde de olumlu etki yapması beklenir. Balık, yumurta, fasulye, fındık, badem, ceviz ve keten tohumu önerilebilir. 

Barsak için sağlıklı Gıdalar

Cilt ve barsak sağlığı birçok açıdan paraleledir. Prebiyotikler ve probiyotikler barsak sağlığımız için son derece önemlidir. Probiyotiler sağlıklı bakterileri çoğaltırken, prebiyotikler bu mikroorganizmaları besleyen lif açısından zengin gıdalardır. Bağırsaklarınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için hem probiyotik hem de prebiyotik besinlerin karışımına ihtiyacınız var. Sağlıklı bir bağırsak rosasea alevlenmelerini azaltabilir. 

Cildinizi daha sakin tutmak ve kendinizi en iyi şekilde hissetmek için baklagiller, soğan, sarımsak, ceviz ve muz gibi prebiyotik gıdaları seçin yine kefir gibi probiyotik açısından zengin fermente gıdaların da sağlıklı bir bağırsak için dahil edilmesi önemlidir.

Rosasea için En Kötü Yiyecekler

Rozasea da alevlenme yapabilecek bazı gıdalar vardır. Bu yiyeceklerin hepsi veya herhangi biri herkes için tetikleyici değildir, ancak farklı yiyecekler farklı şekillerde cilt sorununu arttırabilir. Alevlenme riskinizi azaltmak için kaçınmanız gereken bazı yiyeceklere göz atalım. 

Araştırmalar, alkolün ciltte inflamasyonu ve hassasiyeti arttırdığını bu nedenle hastalık tablosunda artış yapabileceğini göstermiştir. 

Acı- baharatlı yiyecekler alkole benzer şekilde ciltte inflamasyona yol açarak kızarık görünmesini sağlar. Bu gıdalar rosasea’da en yaygın tetikleyicilerden biridir, bu nedenle alımınızı sınırlamak alevlenmeleri kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Çikolata, tarçın, domates ve turunçgiller rozaseada artış yapabilecek gıdalardır.

Ek olarak şekerli gıdalar da inflamasyona neden olarak cilt sorununu arttırabilir.

Çay, kahve gibi sıcak içecekler de rosasea alevlenmelerini tetikleyebilir. Yine kafeinli gıdalar da artışa neden olabilir. 

Kullanılan bazı ilaçlar cilt sorunlarında artış yapabilir.

Tüm tetikleyici yiyeceklerden kaçınmanız gerekmez. Bazı yiyecekler rosasea’lı bazı kişilerde alevlenmelere neden olabilir, ancak diğerlerinde olmayabilir. 

Hangi yiyeceklerin yeneceğini ve hangilerinden kaçınılacağını bulmak zaman ve dikkatli gözlem gerektirebilir. Günlük bir yiyecek ve semptom günlüğü tutun. Yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin yanı sıra rosacea’nızdaki değişiklikleri de günlüğe kaydedin. Vücudunuzun buna tepkisini görmek için yiyecekleri birer birer çıkarın.

Sizin için en iyi diyet hakkında doktorunuzla veya diyetisyeninizle konuşun.

Diyet değişikliklerini günlük yaşam tarzınızın normal bir parçası haline getirmek zaman ve çaba gerektirebilir. 

Hiçbir özel yiyecek rosaseayı iyileştirmez veya rosaseaya neden olmaz. Tetikleyiciler kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte, alevlenmeleri ve semptomları kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilecek bazı iltihapla savaşan yiyecekler vardır. Ek olarak, rahatsız edici yan etkilerin önüne geçebilmek için kendi tetikleyicilerinizi tanımanız önemlidir. 

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön