saç bakımı-şale yılmaz.jpg

SAÇ BAKIMI

Günlük saç bakımı nasıl olmalı?

Canlı ve parlak saçlara sahip olmak sanıldığı kadar zor değildir. Bazı noktalara özen göstererek biz de istediğimiz saçlara sahip olabiliriz.

Hava değişimleri, beslenme alışkanlıkları, kimyasallar, güneş ışınları, saç bakım ürünleri ve saça uygulanan işlemler saçı etkiler. Saçlarımız aynı cildimiz gibi vücudumuzdaki birçok değişimin göstergesidir.

Vücudumuz sağlıklıysa saçlarımız da sağlıklı olur. Saç bakımında olmazsa olmazlar iyi beslenme, doğru bakım, düzenli uyku, stres kontrolü ve düzenli egzersizdir. Bu öneriler hem vücut hem de saç sağlığımız için faydalıdır.

Günlük 100 tele kadar olan dökülmeler normaldir. Bunun üzerindeki dökülmeler saç dökülmesi olarak kabul edilir. Saç dökülmesi sorunu bir dermatolog tarafından değerlendirilmeli sorun belirlendikten sonra tedavi planlanmalıdır.

Saç bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

 • Saç bakım ürünlerinin seçimi saçın özelliklerine göre yapılmalı ve önerilen şekilde kullanılmalıdır. 
 • Şampuanlar saçlı deriye, saç kremleri ise saç uçlarına uygulanır. Saç kremi kullanmak saça parlaklık ve canlılık verir. Taramayı kolaylaştırır. Yıkama sırasında ılık su kullanılmalı. Saçın durumuna göre haftada 1-2 kez uygun bakım maskeleri planlanabilir. Ayrıca banyo sonrasında durulanma gerektirmeyen bakım ürünleri de kullanılabilir. 
 • Saçların haftada 3 ten fazla yıkanması saçlı derideki koruyucu tabakaya zarar vererek saçlardaki kurumayı ve kırılmaları arttırır.
 • Saçta çok sık renk değişimleri yapılması saçta kurumaya ve kırılmaya neden olur. Bu nedenle renk değişimlerinde çok üç ton açık veya koyu şeklinde sınırlamak saçı koruma açısından daha doğrudur.
 • Fazla işlem yapılması, çok fazla kimyasalın saça temas etmesi saçtaki kurumayı ve kırılmaları artırır. Seçilen işlemler doğru planlanmalı sonrasında özel bakımlarla desteklenmelidir.
 • Fön, saç şekillendirme gibi yüksek ısılı işlemler saçı hırpalar, yorar. Bu işlemlerden önce koruyucu bakım serumları kullanılabilir. Ayrıca çok sık bu tarz işlemlere başvurmamak yumuşak havlularla fazla suyu alındıktan sonra kendi başına kurumaya bırakmak daha sağlıklıdır.
 • Yazın güneş ışınlarının yıpratıcı etkisi, yüzme havuzlarındaki kimyasallar saç için istenmeyen durumlardır. Rüzgar ve soğuk havadan da saç korunmalıdır. Bu etkilerden koruyucu ürünler saç bakımına dahil edilebilir.
 • Saçı kurularken yumuşak havlular veya eskimiş penye tişörtler kullanılabilir. Sert havlular ve hırpalayıcı işlemler saçın kırılmasına neden olur.
 • At kuyruğu, örgü veya topuz gibi saçı aşırı çekiştiren modeller zaman içinde bu bölgede köklere zarar vererek saç dökülmesine neden olur.
 • Yaş alma sürecinde saçların sadece renkleri değişmez ek olarak incelir ve daha yavaş uzar. Bu nedenle yapılacak işlemlerden ve kimyasallardan da daha çok etkilenecektir.
 • Saçı fırçalarken çok ıslak veya kuru değil hafif nemli olması daha uygundur. Yumuşak fırçalar kullanılması daha uygundur.
Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön