saç beyazlaması neden olur- şale yılmaz

SAÇ BEYAZLAMASI NASIL ÖNLENİR?

Saç beyazlaması neden olur?

Saç beyazlaması, saça renk veren hücrelerin yeterli pigment üretememesine bağlı olarak görülür. 30’lu yaşların ortalarında başlayanlar doğal süreç, 20’li yaşlarda başlayanlar erken beyazlamalar olarak kabul edilir.

Saç beyazlamasının sebepleri nelerdir?

1.Genetiğimiz çok fazla söz hakkına sahiptir. Anne veya babamızda erken yaşta beyazlar başladıysa bizde de erken beyazlamalar görülebilir. Eğer ailenizde böyle bir durum söz konusuysa ne yazık ki bunu yavaşlatmak pek mümkün değildir.

2.Değişen yaşam şartlarının getirdiği stres, hava kirliliği ve kimyasallar beyazlama sürecimizi hızlandırır.

3.Sigara vücudumuzdaki yaşlanma sürecini hızlandırarak, cildimizi erken yaşlandır. Aynı şekilde saçlarımızdaki beyazları da arttırır.

4.Bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar, troid bezinin problemleri saç beyazlamasını hızlandıran sebeplerdir.

5.Beslenme hataları, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri önemli etkenlerdir. Özellikle B vitamini, demir, bakır, D vitamini, çinko, iyot yetersizliği saçlarda grileşmeyi hızlandırır.

6.Saça uygulanan kimyasallar, renk açma işlemleri, yanlış saç bakımı, boya, perma gibi saçı hırpalayan, hasar veren uygulamalar beyazlamaları hızlandırabilir.

Sonuç olarak bir saç beyazlamasına neden olan bir probleminiz varsa bunun çözümü grileşmeyi yavaşlatır. Örneğin vitamin yetersizliğiniz varsa eksikliği yerine koymak çok faydalıdır. Ancak hiçbir yöntem bu sorunu tamamen düzeltemez.

Saç beyazlaması nasıl önlenir?

Sağlıklı beslenmeye ve antioksidandan zengin gıda tüketimine özen gösterin. Özellikle yeterli düzeyde demir, bakır, B12 ve D vitamini aldığınızdan emin olun. Bol bol sebze, meyve, balık ve yeşil çay tüketin, yemeklerinizde zeytinyağı kullanın.

Stresinizi yönetin.

Toksinlere ve kimyasal zararlılara maruz kalmamaya özen gösterin.

Saç bakımınıza özen gösterin, kullandığınız ürünleri uygun seçin.  

Saç rengini değiştirmek için, kalıcı saç boyaları, geçici sprey boyalar, bazı özel renklendirici şampuanlar kullanılabilir.

Saç beyazlamasına kesin çözüm var mı?

Saç beyazlaması hayatımızın bir döneminde kaçınılmaz olarak yaşanır. Beyazlamanın başlangıç yaşı genetik ve ırksal özelliklere göre daha erken veya daha geç olabilir. Ancak bunu engelleyebilecek kesin bir yöntem yoktur.

 

SAÇ BEYAZLAMASI NASIL ÖNLENİR?
Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön