SAÇ UZAMASI NASIL HIZLANDIRILIR?

Saç uzaması nasıl hızlandırılır?

Saçlarımızın uzaması konusunda bazen sabırsızlık hisseder, hızlandıracak çözümler ararız. Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak birçok kişinin istediği bir durumdur. Saçların uzama hızı ortalama ayda 1cm’dir. Genetik, beslenme, cinsiyet ve yaş gibi birçok faktör saç uzama hızımızı etkiler.

Genel sağlığımız ne kadar iyiyse saçlarımız da o oranda iyi olur ve hızlı uzar. Sağlıklı saçlar için, sağlıklı saç derisi gereklidir.

Saç derisine banyoda yumuşak masajlar yapmak, saçlı deride dolaşımı arttırır bu şeklide saç köklerimiz daha iyi beslenir ve uzar. 

Saç uzaması için ne yapmalı?

Stres düzeyinin yüksek bir yaşam şeklinin saç uzamanızı yavaşlattığını unutmayın.

Sigaradan uzak durun.  Sigara, saç köklerinin beslenmesini bozarak, uzamayı yavaşlatır saçın kalitesini bozar.

Saçınızı tanıyın ve doğru ürün seçin.  Saçı çok sık şampuanlamak, yanlış ürün seçimi yapmak doğal yağ yapısına zarar vererek kurumaya, kırılmaya neden olur. Sülfat içeren ürünler saçın yağ yapısına zarar vererek kurutur, kırılmalara yol açar.

Saçlarınızın uçlarındaki kırık kısımlarını düzenli aralıklarla kestirin. Aksi halde bu kırıklar artarak, saçların daha çok dolaşmasına, kopmasına neden olur. Saçınızın durumuna göre bu süre 2-6 ay aralıklarla olabilir. Keratin içeren saç ürünleri kuruluğu azaltır ve saçı daha parlak ve yumuşak yapar. Kafein içeren saç ürünleri saç uzamasını hızlandırır.

Saçınızı sert havlularla kurutmayın, fırçalamayın nazik ve yumuşak davranın. Saçınızı kremliyken tarayın.Saçı nemli tutmak, krem, maske ve serum desteği sağlamak çok faydalıdır. İpek yastık kılıfı kullanmak saçın korunması için faydalıdır. Pamuklu yastık kılıfları saçın nemini emer ve daha çok dolaşmasına neden olur.

Saçı ısıdan, kimyasallardan ve güneş ışığından koruyun. Isıdan önce koruyucu spreylerle ısının saçınıza zarar vermesine engel olun. Fön makinaları, kurutucular, saça uygulanan işlemler saçı kurutarak kırılmalara ve uzamanın yavaşlamasına neden olur.  Saçı sıkı toplamak, dökülmeleri arttırarak, köklere zarar verir. Kullandığınız saç tokaları bile özenle seçilmeli saçı hırpalamalıdır.

Saçı besleyen maske

Saçı besleyen ve güçlendiren yağlarla dost olun. Hindistan cevizi, argan yağı, badem yağı, biberiye yağı, hint yağı saç için faydalıdır

Saç uzaması için güçlendirici

Saçı destekleyen birçok besin takviyesiyle karşılaşabilirsiniz. Bunlar bir grup vitamin ve minerali bir arada bulundurur, bu tarz ürünleri sürekli kullanmak gereksiz bir yük oluşturur. Destek ürünlerini doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın. Bunun yerine sağlıklı ve dengeli beslenme daha faydalıdır. Ağır diyetler, kötü beslenme alışkanlıkları saçınıza zarar verir. Balık, zeytinyağı, avokado, yumurta, ıspanak, balkabağı, fasulye gibi sağlıklı gıdalar, mevsimine uygun sebze ve meyveler saç sağlığı için faydalıdır. Sağlıklı yağların ve proteinin yeterli alınması saçın beslenmesi için gereklidir. Biotin, folik asit, C vitamini, D vitamini, çinko, demir, E vitamini, selenyum, omega3 saç ve tırnak sağlığı için gereklidir. Yetersiz alımlarınız sorunlara neden olur.

Saçınızın yavaş uzadığını düşünüyorsanız dermatoloji uzmanına başvurmaktan çekinmeyin bu konuda doktorunuz gerekli incelemeleri yaparak size yol gösterecektir.

Eğer neden olan bir sağlık sorununuz varsa bunun çözümü saçlardaki uzamayı normale çevirir.

Bunun dışında doktorunuzun yapacağı bazı uygulamalar saç kalitesini arttırarak, saç uzamasını hızlandırabilir.

PRP uygulaması ile özel kitler kullanılarak, kendi kanımız bazı bileşenleri ayrıştırılır.

İstenen kısımlar minik iğnelerle tekrar saçlı deriye enjekte edilir.

Bu işlemle saç dökülmesi azaltılır, saç kalitesi arttırılarak, uzama hızlandırılır.

Mezoterapi, saçı besleyen, canlandıran vitamin, mineral, amino asit gibi maddelerin, saçlı deriye uygulanmasıdır. Bu işlemle saç dökülmesi azaltılır, saç uzaması hızlandırılır.

SAÇ UZAMASI NASIL HIZLANDIRILIR?

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön