SAÇ YAŞLANMASI ÖNLENEBİLİR Mİ?

Zamanın ciltte oluşturduğu değişim çok bilinen, çok konuşulan bir konu. Ancak saçlarla ilgili değişimleri çok konuşmuyoruz. Aslında saçlarımızda aynı cildimiz gibi zaman içinde değişime uğrar. 

Saçlarımızda neler değişir?

Saç yapısında incelme ve mat görünüm olabilir.

Yaş alma sürecinde değişen hormon düzeyleri saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Saç yoğunluğunda azalma ve uzamasında yavaşlama fark edilebilir.

Vücudumuzun doğal yağ üretimi olan sebum yaş alma sürecinde azalır. Bu azalmaya bağlı olarak saçın parlaklığı, yumuşaklığı azalır. Saç kurur ve daha çok dolaşır. Kırılma ve kopmalar daha çok görülür.

Yaş alma sürecinde renk hücrelerinin ürettiği melanin azalır. Sonuçta saçlarda grileşme ve beyazlamalar gelişir. Buna bağlı saç yumuşak, parlak ve pürüzsüz görünümünü kaybeder.

Bu sorunlar kadınlarda menopoz dönemiyle beraber artabilir. Ayrıca troid hormonlarıyla ilgili sorun yaşayan kişilerde bu sorunlar daha çok hissedilebilir.

Yaşamı boyunca yüksek stres düzeyine sahip olmak yaşlanma sürecindeki saçlarda daha yoğun değişimlere neden olabilir. Stres durumunda kortizol başta olmak üzere bazı hormonlarda değişim olur sonuç olarak artan kortizol saçta yaşlanmayı hızlandıran çok önemli bir hormondur.

 Kötü beslenme, güneş ışınları, genetik sebepler, sigara ve diğer kimyasal etkenler saçlardaki yaşlanma sürecini hızlandırır.

Yaş almaya bağlı saçınızda yaşanan tüm değişim engellenemez. Ancak bu durumu azaltabilmek için neler yapılabilir?

İyi beslenme yeterli düzeyde vitamin, mineral ve protein alımı saçı korur ve güçlendirir. 

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması, saçtaki yaşlanma sürecini yavaşlatan etkenlerdir. probiyotik ve prebiyotik içeren gıdalara  diyetinizde yer verin.

Sağlıklı saçlar için sağlıklı saç derisi gerekir. Saça uygun seçilen şampuanlarla saça canlılık ve volüm kazandırmak mümkün olabilir. Şampuan sonrası bakım kremi kullanın. Ek olarak saçı besleyici haftalık maskeler uygulayın.

Saçı ısı işlemlerinden ve kimyasal uygulamalardan koruyun. Çok sık işlem yaptırmayın. 

Saçı gerekenden sık yıkamayın.

Yumuşak havlularla kurulayın, hırpalamayın.

Volüm kazandıran sprey ve losyonlar kullanın.

Kırık uçları düzenli kestirin. Banyo sonrası saçta durulanmayan bakım ürünleri kullanın.  

Saçı güneşten, ısıdan ve kimyasallardan koruyun.

İpek yastık kılıfları kullanarak saça gece bakım yapın.

Saçlarda gri, beyaz görünümden mutlu değilseniz boya işlemleriyle kolayca düzeltebileceğiniz bir durumdur.

Saçınızda yaşanan bu sorunlar doğru bakım, iyi beslenme gibi desteklerle azalmıyorsa bazı tedavi desteklerine ihtiyacınız olabilir. Bu durumda dermatoloğunuzdan destek almakta gecikmeyin.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön