salisilik asit-şale yılmaz

SALİSİLİK ASİT YAĞLI VE AKNELİ CİLTLER İÇİN MUCİZE Mİ?

Salisilik asit nedir?

Salisilik asit yağda çözünen betahidroksi asitler grubundandır. Cilde kolayca nüfus ederek etkinlik oluşturur. Kozmetik ürünlerde yaygın kullanılır. 

Özellikle yağlı ve akneli ciltlerin tanışması gereken en önemli içeriklerden biridir.

Salisilik asit ne işe yarar?

Açık ve kapalı komedon oluşumunu azaltır.

Cildi derinden temizleyerek, yağlanmayı kontrol eder ve gözenekleri daraltır.

Düzenli kullanımda çizgi ve kırışıklıkları azaltır. Yaşlanma karşıtıdır.

Ölü hücrelerin atılımını hızlandırır. Cilt lekelerini azaltır. Cilt canlı ve parlak görünür. 

Akne tedavilerinde fayda sağlar, akne izlerini ve lekeleri azaltır. 

Salisilik asit peeling nasıl kullanılır?

Kimyasal peeling olarak kullanılan salisilik asit tedavi amacıyla kliniklerde uygulanır. Burada salisilik asitin konsantrasyonu daha yüksektir.

Uygulama haftalık seanslar şeklinde yapılır. Özellikle akne, akne izi ve leke tedavisi amacıyla 4-6 seans uygulanır.

Düşük konsantrasyonlarda salisilik asit günlük ve haftalık bakım ürünlerinde bulunur. Temizleyici, tonik, losyon, maske, serum ve nemlendirici gibi birçok ürün içerisinde salisilik asit bulunabilir. Bu tür içerikler her cilt tipi için uygun olmayabilir.

Özellikle hassas ve kuru ciltlerde sorun oluşturabilir. Nadirde olsa alerjiye neden olabilir. Bu durumda kullanılmaz.

Günlük kullanım ürünleri için bile doktorunuza danışmanız daha sağlıklıdır.

Şeker hastaları, dolaşım sorunu olanlar, uygulama bölgesinde yara, enfeksiyon gibi problemi olanlar için uygun değildir. Ayrıca gebelik ve emzirme durumunda sorun oluşturabileceği için kullanılmaz.

Salisilik asit kullanırken ciltte kuruluk, hassasiyet ve pullanma oluşabilir. Özellikle ürünün ilk kullanılmaya başlandığı zamanlarda bu sorunlar daha çok yaşanır. Bol, bol nemlendirmek ciltte oluşan bu hassasiyeti azaltır. Güneş koruma, salisilik asit kullanırken çok önemli bir korudur. Aksi halde leke oluşumları görülebilir. 

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön