tiroid problemleri- şale yılmaz

TİROİD CİLDİ ERKEN YAŞLANDIRIR MI?

Hormonlarımız vücudumuzun sağlıklı ve dengeli çalışabilmesi için vazgeçilmezdir. 

Tiroid, boyun bölgemizde bulunan kelebek şeklinde bir bezdir ve vücudumuzda birçok önemli fonksiyonu yönetir. 

Cildimiz vücudumuzdaki birçok değişimden etkilenir. Tiroid bezi sorunları oldukça yaygın görülür, bu  sorunlar da cilt, tırnak ve saç yapısında değişimler görülebilir. 

Buradan salınan hormonların az olması Hipotiroidi, fazla olması Hipertiroidi olarak isimlendirilir.

Troid bezi az hormon ürettiği zaman, saç kuru, kaba, kırılgandır ve yavaş uzar. Cilt soluk, ince ve kurudur. Kırışıklık görünümünde artış vardır. Terleme azalır. Cilt soğuktur. Tırnak uzaması yavaşlar, yapısı değişir.

Fazla hormon ürettiği zaman ise cilt ince, sıcak ve nemlidir. Saç yapısı ince ve yumuşaktır. Aşırı terleme eşlik edebilir. Tırnak yapısında değişimler olabilir. Saçlarda erken beyazlamalar görülebilir. Ciltte kaşıntılar görülebilir. 

Ayrıca ciltte yer yer kızarıklıklar, renk değişimleri görülebilir.

Vitiligo, ürtiker gibi bazı cilt hastalıkları tiroid sorunları ile birlikte daha sık görülür.

TİROİDİN CİLT ÜZERNE ETKİLERİ
Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön