yara izleri- şale yılmaz

YARA İZLERİ NEDEN OLUR?

Yara iyileşmesini etkileyen faktörler

Ameliyat sonrası veya yaralanma sonucu da olsa yara iyileşmesi bir dizi basamakla gelişir. Özellikle estetik ameliyatlar söz konusu olduğunda yara izinin belirgin olması moral bozan bir durumdur. Yara iyileşmesi ve iz oluşumu birçok faktörden etkilenir. Bunları bilmek önlemler almak yara izini en aza indirmenizi sağlar.

Yapılan operasyonun özelliğine göre doktorunuz size uygun tavsiyelerde bulunur. Bu tavsiyelere uyulması, varsa önerdiği şekilde kremler kullanılması son derece önemlidir. Yara bölgesinde herhangi bir sorun geliştiğini fark ederseniz geç kalmadan tekrar doktorunuza bilgi vermelisiniz. Önermediği hiçbir ürünü kullanmamalısınız.

Yaranın büyük olması durumunda yara iyileşmesi süreçleri doğal olarak uzar. Kesi ne kadar uzun ve derin ise iyileşme süreci ve yara izi bırakma ihtimali de ona paralel artabilir. 

Yine yaranın oluştuğu bölge iz kalması açısından önemlidir. Bazı bölgeler daha çok bazı bölgeler daha az iz bırakır.

Hastanın yaşı ilerleyen yaşlarda azalmış kolajen sentezi, dolaşımı yavaşlaması, dokuların kendini yenileme kapasitesinin azalması gibi birçok faktörün etkisiyle yara iyileşeme süreçleri yavaşlar.

Genetik miras önemlidir. Bazı kişiler daha iyi ve hızlı yara iyileşmesi süreci yaşayabilir. Anne- baba ve kardeşlerde kötü yara iyileşme süreçleri, yara izi oluşumları varsa göz önüne alınması gereken bir durumdur. 

Güneş ışığından uzak durun, yara iziniz eğer güneşe maruz kalan bir bölgedeyse doktorunuzun önerdiği şekilde güneş koruyucu kullanmaya başlayın.

Deri bütünlüğünün bozulması bakteri, mantar ve virüsler için zemin oluşturur. Eğer yara bakımı yeterli düzeyde yapılamazsa enfeksiyonlar kolayca oluşabilir. Yara iyileşme süreçleri bozulur, iz oluşumu görülebilir. Böyle bir enfeksiyon düşünüldüğünde hızla tedavi edilmelidir. 

Hastanın ek sağlık sorunları şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu, kansızlık gibi sebepler yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu tarz problemler kontrol altına alınmalıdır.

Yetersiz beslenme vücudun yara iyileşmesi konusunda yetersiz kaynaklara sahip olmasıdır. Yeterli düzeyde protein almak, vitamin ve minerallerin yeterli olması iyi bir yara iyileşmesi için gereklidir. A ve C vitamini ve çinko yara iyileşmesi için önemlidir.

Fazla kilolu olmak yara iyileşme süreçlerini olumsuz etkileyen bir başka faktördür.

Yeterli su içme, cildin nemine katkı sağlar, iyileşmeyi olumlu etkiler. Ciltte nemsizlik olması yara iyileşmesini bozar. Alkol ve kafeini fazla tüketmek vücudun sıvı kaybına neden olur yara iyileşmesini olumsuz etkiler.

Yara alanında gerginlik ve ödem olması iyileşme süreçlerini olumsuz etkiler.  Bölgeye tekrarlayan travma yara iyileşmesini bozar. Yara bölgesini germekten, aşırı hareket ettirmekten kaçının. Doktorunuz belirli bir süre istirahat etmenizi önerdiyse buna uyum gösterin. Aşırı dar kıyafetler giymek yara bölgesindeki dolaşımı bozmak istenmeyen durumlardır.

Sigara ve alkol kullanımının fazla olması yara iyileşme süreçlerini bozan bir durumdur. Sigara içmek yara izi ihtimalini arttırır, iyileşme süreçlerini yavaşlatır. Bazı doktorlar ameliyattan 2 hafta önce sigarayı kesmenizi isteyebilir. Yetersiz uyku, stres gibi faktörler yara iyileşmesini olumsuz etkileyen faktörlerdir.

Yara izleri nasıl geçer?

Yara izlerini azaltmak için birçok krem veya losyonla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz ürünler bir ölçüde etkilidir.

Eğer sorun bunlarla çözülemezse izin durumuna göre cerrahi tedaviler, kimyasal peelingler, lazer yöntemleri veya plexr tercih edilebilir.

Doktorunuz bu şikayetle başvurduğunuz zaman sorunun durumuna göre size alternatifler sunacaktır.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön