yasa-uygun-cilt-bakimi

YAŞA UYGUN CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

Yaşa göre cilt bakımı nasıl olmalı?

Cildimiz dinamik bir yapıdır. Vücudun içinde veya dışında olan her türlü değişimden etkilenir. Cildin dilini doğru anladığımız zaman uyguladığımız bakım başarılı olur. Cilt tipleri cilt bakımı konusunda temeldir ve cildin ihtiyaçlarını belirler. Ancak cilt özellikleri yaş alma sürecinden ve çevresel faktörlerden etkilenir ve değişir buna paralel olarak cilt bakımında seçmemiz gereken içeriklerde değişir.

Cilt bakımı hangi yaşta başlamalı?

Aslında cilt bakımı doğumdan itibaren başlar.  Cilde kullanılan her ürün özenle seçilmeli ve her yaşta güneş korumaya özen gösterilmelidir.

Temizle, nemlendir, güneşten koru

Ergenlik dönemi hormon değişimlerinin ve buna paralel vücuttaki değişimlerin hızlı olduğu dönemdir. Yoğun kimyasal içerikli ürünler hormonlar üzerinde etki oluşturarak gelişim sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ergenlik çağındaki kız çocuklarında kozmetik ürün seçimleri çok önemsenmesi gereken bir konudur.

Düzenli bir cilt bakım rutini 12 yaş civarında başlanabilir. Temizleyici, nemlendirici ve güneş koruyucu kullanımı bu dönemde basit yapıda, kimyasal içeriği az olan ürünlerle yapılabilir. Su bazlı nemlendiriciler ve güneş koruyucular kullanılabilir. Mümkünse doğal, hatta organik ürünler tercih edilmeli. Günlük bakım ürünleriyle düzenli kullanım alışkanlığı kazanılmalıdır.

Ergenlikte sık karşılaşılan sivilce sorunları yaşanıyorsa temizleyici veya toniklerde salisilik asit içeren ürünler tercih edilmelidir. 

Bu yaş grubunda kozmetiklere ilgi çok yüksek olabiliyor. Erken yaşlarda makyaj yapmaya başlanabilir. Ancak ürün seçiminde dikkat etmek ve mümkün olduğunca sınırlamak daha doğrudur.

20’li yaşlarda ürün seçimi

20’li yaşlarda cilt dolgun sağlıklı ve gergindir. Kolajen ve elastin yapısı güçlü, yağ ve nem düzeyleri iyidir.

20’li yaşların sonlarına doğru yaşlanma sürecinin başlamasıyla cildin koruyucu mekanizmaları azalmaya başlar. Bu nedenle rutin bakıma antioksidanların eklenmesi faydalıdır. Cildin ihtiyacına göre yağlanma fazlalığı veya ciltte akne izleri varsa AHA grubundan glikolik asitsitrik asit, laktik asit veya mandelik asitgibi içerikler eklenebilir.

Eğer sivilce oluşumları gözleniyorsa cilt bakım rutinine salisilik asit içeren temizleyici veya tonikler eklenebilir. 

Koenzim Q10, yeşil çay, C vitamini ve E vitamini antioksidan etkileri nedeniyle cilt bakımında tercih edilebilir. Göz çevresi cildi ince ve hassas yapısı nedeniyle yaşlanma etkileri konusunda en duyarlı bölgedir. Bu nedenle göz çevresi kremlerinin 25 yaşından sonra günlük bakıma eklenmesi faydalı olur.

30’lu yaşlarda ürün seçimi

35’li yaşlardan sonra antioksidanlara ek olarak gece bakım ürünlerinde retinol, AHA, büyüme faktörü vepeptit kullanımları eklenebilir.

Probiyotikler ciltte hassasiyeti azaltmak, mikro florayı dengelemek için eklenebilir. Seramid, niasinamid ve pantenol gibi içerikler her yaş döneminde kullanılabilecek cilde dost faydalı içeriklerdir. Yaş alma sürecinde ciltte incelme, hassasiyet artışı yağ ve nem düzeyinde azalma beklenir. Buna yönelik doğal yağ içerikli besleyici ve onarıcı ürünler tercih edilebilir.

Hyalüronik asit veya kolajen içeren ürünler ciltte nem artışı ve ışıltı veren ürünlerdir. Özellikle yaşlanma karşıtı olarak 35’li yaşlardan sonra daha çok kullanılır.

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön