Yüz yogası- şale yılmaz

YÜZ YOGASI FAYDALI MI?


Doğal yollarla gençleşme yaptığı iddiasıyla popülerleşen yüz yogası son zamanların merak uyandıran yöntemi. Bu konuda çok fazla kurs ve bireysel çalışmalarla karşılaşabilirsiniz. Yoganın beden ve ruh sağlığına faydaları çok eskiden beri bilinirken, yüz yogasının uzun dönem faydaları net değil. 

Yüz yogasında amaç, yüzdeki sarkmaları toparlamak, daha genç ve dinamik bir görünüm oluşturmak. Bu uygulama yüz, boyun ve omuz bölgesini içeren masaj ve egzersizlerden oluşuyor. Prensip olarak bazı kasları çalıştırırken, bazılarını esneterek, gevşetmeyi hedefler.

Peki son zamanlarda sıkça karşılaştığımız yüz yogası gerçekten faydalı mı?

Yüz yogasının faydaları nelerdir?

  • Yüze yapılan masaj dolaşımı hızlandırarak, dokuların oksijenlenmesini sağlar. Cildimiz daha iyi beslenir.
  • Lenfatik dolaşım hızlanır. Toksinler ve dokulardaki sıvı birikimi atılır. Bu şekilde ilk yapıldığında ciltte toparlanma ve daha iyi bir görünüm sağlanır.
  • Ayrıca kendinize zaman ayırmak, nefesinize odaklanmak size daha iyi hissettirerek stresinizi azaltır.
  • Uygulama sırasında cilde uygun serum ve kremler kullanmak ürünlerin etkisini arttırır.
  • Bazı görüşlere göre yüz yogası uygulamaları diş gıcırdatma, baş ağrısı ve uykusuzluk gibi sorunlarda olumlu etki sağlar.

Yüz yogasının riskleri nelerdir?

  • Yüzü sürekli ovuşturmak ciltte tahriş ve sarkmalara neden olabilir.
  • Uygulama öncesinde ellerin temizliğine özen gösterilmezse çevredeki bakterilerin cilde taşınmasına neden olabilirsiniz.
  • Yanlış kasların çalışması uzun dönemde sarkmaları arttırarak, yüzde yaşlanmayı              hızlandırabilir.
  • Sürekli aynı hareketlerin yapılması, bazı mimik kaslarını sürekli kullanmak yeni kırışıklıklara neden olabilir.

Ne yazık ki yüz yogasının uzun dönemde faydalı ve etkin olduğuna dair yeterli veri yok. Eğer yüz yogasını denemek isterseniz konuda bilgi ve deneyime sahip doğru insanlara ulaşmaya çalışın. Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 

Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön