yüzmenin faydaları- şale yılmaz

YÜZMENİN FAYDALARI

Yüzmenin faydaları nelerdir?

Sağlıklı yaşam için spor vazgeçilmezdir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da bilinçli olmak doğru sporu, doğru uygulamak faydalıdır. Bu nedenle seçtiğimiz spor dalını daha yakından tanımalıyız. Sanırım yüzme sıcak yaz günlerinin en popüler sporu. Dayanıklılığı ve gücü artırmanın yanında serinletici etkisi ve ileri yaşlarda bile kolayca yapılabilir olması son derece avantajlı.

Su vücut ağırlığını destekler, kemik ve eklemler üzerindeki baskıyı azaltır bu nedenle birçok spor dalıyla karşılaştırıldığında, ileri yaşlarda bile yapılabilecek bir spordur.

Kasların birçoğunu çalıştırabileceği için, vücudu sıkılaştır ve kasları güçlendirir. 

Yüzme birçok spordan daha çok kalori yakan bir spordur. Bu sayede kilo kontrolü sağlar.

Olumlu duygular veren kimyasalların salınımını arttırır. Böylece enerjiniz artar. Daha mutlu hissedersiniz.

Kendinizle baş başa olmak, nefesinize odaklanmak bir tür meditasyon sağlar. Stresi azaltır.

Kemik ve eklem sağlığı için faydalıdır. Eklem sorunlarını azaltır, güçlendirir ve esneklik kazandırır.

Yüzme uyku düzensizliklerini azaltır ve uyku kalitesini arttırır.

Yüzme kan basıncını düzenler, kalp damar sorunlarını azaltır. 

Nefes egzersizi sağlar. Akciğerlerin kapasitesini arttırarak, güçlendirir.

Yüzme birçok spor dalına oranla kolay ve güvenlidir. Ancak yine de devam eden, önemli sağlık sorunlarınız varsa göz önüne alınmalıdır. Örneğin sedef hastalığı varsa yüzme havuzlarındaki kimyasallar ciltte tahrişe neden olabilir. Ya da cildinizde açık yaralar varsa enfeksiyonlara zemin oluşturabilir. Bu nedenle mutlaka doktorunuza danışarak karar vermelisiniz. 

Eğer yüzmeyi denizde yapacaksanız deniz suyunun faydalarını da tüm bunlara eklemelisiniz. Yüzme havuzunda yüzerken içeriğindeki kimyasalların olumsuz etkileri ve ciltte kurutucu etkileri göz önüne alınmalı. Havuzdan çıkar çıkmaz duş alarak havuz suyu ciltten uzaklaştırılmalıdır. Sonrasında cildi uygun bir ürünle nemlendirmek gereklidir. Yine havuz suyunun saç üzerinde olumsuz etkilidir. Öncesinde koruyucu ürünler kullanılabilir. Havuz sonrası saçı yıkamak ve nemlendirmek önemlidir. Ayrıca saçınızda boya işlemi varsa yine bu kimyasallar renk değişimine neden olabilir.

YÜZMENİN FAYDALARI
Şale Yılmaz Ankara üniversitesi tıp fakültesini bitirdikten sonra önce klinik farmakoloji daha sonrada Dermatoloji alanında uzmanlığını tamamladı. Deri yaşlanması, antiaging tedaviler, lazer tedavileri, Mezoterapi, dolgu enjeksiyonları, Botoks uygulamaları,kimyasal peeling, aromaterapi, kilo yönetimi ve bölgesel zayıflama konusunda çok sayıda eğitimler aldı. 2005 yılından itibaren kliniğinde bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında iş etiketi ve davranış, profesyonel ve kişisel imaj, renk danışmanlığı, stil danışmanlığı, kurumsal ve kişisel marka yönetimi, sunum ve fasilitasyon eğitimlerini stylecolor-TYP akademie’ de tamamladı. Güzellik, stil, imaj ve yaşam konularında yazılarını bu sayfada sizlerle paylaşmaktadır.
İnternet sitesi http://www.saleyilmaz.com
Yazı oluşturuldu 116

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön